In memoriam: Asta Vender

Asta Vender 1. IX 1916 – 26. III 2014

Kõrges eas lahkus meie hulgast kunstnik Asta Vender, kelle raamatuillustratsioonidega on üles kasvanud mitme sõjajärgse põlvkonna lapsed.
Asta Vender sündis Tallinnas
1. septembril 1916. aastal. Pärast Tallinna kommertsgümnaasiumi lõpetamist töötas ametnikuna Tallinna haigekassas ning kunstsarvetehases. Kunsti juurde sattus Asta Vender juba täiskasvanud pereinimesena. Teise maailmasõja ajal Tartu maantee kunstikooli keldris pommivarjus tekkis huvi joonistuskursuste vastu, mis viis kunstiõpinguteni. 1950. aastal lõpetas Asta Vender Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal ja ta suunati tööle ajakirja Pioneer kunstiliseks toimetajaks. Samal aastal illustreeris ta Ella Tare lasteraamatu „Malle tahab arstiks saada”. Aastatel 1952–1965 töötas Asta Vender vabakutselise kunstnikuna. 1965. aastal asus ta tööle kirjastusse Eesti Raamat kunstilise toimetuse juhatajana, kehva tervise tõttu jätkas 1969. aastast taas vabakutselise kunstnikuna, peamiselt raamatute illustraatorina.
Asta Vender on joonistanud pildid ligi 250 raamatule, nende seas Oskar Lutsu „Kevadele” ja „Suvele”, Heino Välja „Peetrikesele”, Kalju Kanguri „Timbu-Limbu õukonnale ja lumemöldritele”, Anton Hansen Tammsaare „Vargamäe lastele”, Lilli Prometi „Pannkoogirõõmule”, Leelo Tungla „Kirju liblika suvele”, Viivi Luige Leopoldi-lugudele, kui nimetada vaid mõnesid.  Ta oli ka mitme joonisfilmi kunstnik.
Eesti Kunstnike Liidu auliikmel Asta Venderil jätkus loomeindu kõrge vanuseni. Kunstniku 90. sünnipäevaks ilmus tema enda kirjutatud ja illustreeritud raamat „Meie õu”, „sehkendas”, nagu kunstnik ise on joonistamist nimetanud, ta aga ka pärast seda.  Väärikas illustraator on lahkunud, tema pildid elavad veel kaua.

Eesti Kujundusgraafikute Liit
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht