In memoriam: Endel Palmiste

4. VII 1930 – 9. XII 2014

Lahkunud on andekas kunstnik, kes jõudis oma värvikas elus teha suuri tegusid.

Endel Palmiste sündis 4. juulil 1930. aastal Palmse vallas Joandu külas talunike peres. Juba koolipoisina tundis ta huvi joonistamise ja ajaloo vastu. 1949. aastal lõpetas ta Rakvere I keskkooli, olles valiku ees, kas õppida edasi Tartu ülikoolis ajalugu või Tallinna kunstiinstituudis graafikat. 1949. aasta sügisel alustas ta õpinguid kunstiinstituudis. Elusaatus tõi pöörde 1950. aasta kevadel, kui ta kavatses koos kahe sõbraga põgeneda Virumaa rannakülast paadiga Soome. Ettevõtmine ebaõnnestus, Palmiste arreteeriti ja saadeti kahekümne viieks aastaks Jakuutiasse surmalaagrisse. Laagris üle elatud ohud ja alandused süvendasid noores mehes isamaa-armastust ja trotsi NSVLi vastu. 1950 – 1956 töötas ta ehitustrustis Dalstroi lihttöölisena. Tänu 1956. aasta amnestiale naasis ta koju ja jätkas õpinguid kunstiinstituudis, mille lõpetas 1961. aastal. Pärast instituudi lõpetamist suunati Palmiste tööle Eesti Riikliku Kirjastuse kunstilise toimetaja ametikohale.

Endel Palmiste loomingus on olnud esikohal plakatikunst. Ajastu nõuete kohaselt on ta kujundanud hulgaliselt poliit- ja reklaamplakateid ning pälvinud konkurssidel ja näitustel autasusid. Vähemtähtis pole tema looming ka raamatukujunduse vallas. Tema illustratsioonides valitseb dünaamiline sule- ja pintslijoonistus. Raamatukaantel on ta kasutanud kalligraafilist kirjapilti, millele on omane lopsakas pintslitõmme ja peenike sulejoon.

Endel Palmiste võttis osa Eesti Memento liidu tegevusest, oli ka selle esimees. 2002. aastal autasustati Endel Palmistet Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgiga massirepressioonide uurimise eest. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Kujundusgraafikute liidu liige.

Leiname ja mälestame Endel Palmistet ning avaldame sügavat kaastunnet lähedastele.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Liit

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht