In memoriam: Haivi Raadik

Haivi Raadik 10. VI 1930 – 28. VIII 2013

28. augustil lahkus meie hulgast metallikunstnik Haivi Raadik. Viljandimaa talust pärit tüdruk pääses noorema õega peitu, kui ülejäänud pere Siberisse küüditati. Saatuse kiuste omandas ta hariduse, 1949. aastal lõpetas Türi Keskkooli, 1958. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi. Pärast lõpetamist töötas 1958. ja 1959. aastal Tallinna tööstuskaubastu dekoraatorina, 1959. – 1964. aastani kunstitoodete kombinaadi Ars metallehistöö ateljees kunstnikuna. Seejärel tegutses vabakunstnikuna. Eesti Kunstnike Liidu liige oli ta 1961. aastast.

Haivi Raadiku kunstnikutee algas 1959. aastal jõulise sissetulekuga tolleaegsete tarbekunstinäituste üldpilti, oli ehtekunsti skulpturaalse suuna üks rajajaid. Monumentaaltöödest veel ehk mäletatakse tema 1965. aastal loodud pannood tolleaegse kohvik Moskva (nüüd Wabadus) trepiseinal, mille saatus on praegu teadmata, nagu ka reisilaeva Tallinn 1967. aastal tehtud seinapannoo. ETDMi hoidlates peaksid tallel olema dekoratiivvormid „Kosmos” ja „Maa” 1967. aastast. Siiski oli tema põhiloominguks ehtekunst. Ta töötas välja ja arendas meisterlikkuseni autoritehnika – sulatuse koos vormikohrutusega, tõi ehteisse põhikujundeina seni peamiselt ornamentidesse stiliseeritud loodusmotiivide asemel nende vaba ja suurejoonelise modelleerimise koos erilihvis poolvääriskivide kasutamisega. Tuntust nii kodus kui ka piiri taga (auhinnad Jablonecist, Erfurtist ja Moskvast) tõid meie ehtekunsti kullafondi kuuluvad komplektid „Pihlakas” (1972), „Piibeleht” (1972), kaelaehted „Kukehari” (1972), „Ploomipuu” (1973). 1976. aastal loodud kaelavõrud kaelavõrud-auhinnad „Hobune”, „Lehm” ja „Lambad” olid efektne sisseaste ehtekunsti. Oma ehteid luues oli ta ühteaegu faktuuridega maalija, pindu modelleerides skulptor ja üldpilti kujundades graafik.

Haivi Raadiku loomingu koondit, kogu võtete ja mõtete paletti, sai viimati näha 2011. aastal tema näitusel ETDMis: väljas olid eelmainitud lopsakate ja maaliliselt mõjuvate loodusmotiividega tööd ning täpselt mõõdetud ja komponeeritud mahulised geomeetrilised, juveeliklassika võtteid sisaldavad ehted. See oli ülistus ehtele, selles peituvale võlule ja tööle. Tööle, kus ta kolleegide sõnul oli järeleandmatu ja pühendunud. Tema käsi teenis mõtet, mõte omakorda eesmärki ja eesmärk oli luua kordumatut.

On õnn, et suurem osa tema ehteloomingu paremikust on hoiul ETDMi kogudes, et kestma jääb silmside looduga ka siis, kui pilt loojast enesest on lahtunud.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Metallikunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht