In memoriam: ILSE-AURELIE LEPIKSON

Ilse-Aurelie Lepikson

5. XII 1926 – 5. VIII 2013

 

5. augustil lahkus meie seast portselanimaalija ja tarbegraafik Ilse-Aurelie Lepikson.

Ilse-Aurelie Lepikson (1952. aastani Piksaar ning 1952–1972 Rosenfeld) sündis Tallinnas. 1943. ja 1944. aastal õppis ta Tallinna Rakenduskunsti Koolis ning 1945–1949 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis keraamika erialal. Pärast kooli lõpetamist töötas Lepikson keraamika ja klaasehistöö kateedris õppejõuna ning 1959.–1975. aastani kunstnikuna (1967. aastast peakunstnikuna) kondiitritoodete vabrikus Kalev.

1975. aastast tegutses Ilse-Aurelie Lepikson vabakunstnikuna. Eesti Kunstnike liitu astus Lepikson 1957. aastal.

Lepikson oli tuntud kui viljakas portselanimaalija, kelle töid iseloomustab tavaliselt tervet eset kattev külluslik, jõuline ja tihe dekoor. Graafilist joonerütmi täiendab erk, lausa hõõguv koloriit: autor on kasutanud julgelt punase-musta-kulla kombinatsioone, millele on lisandanud värviaktsentidena kõikvõimalikke toone portselanivärvide kogu paletist. Inspiratsiooni sai Lepikson loodusest ja rahvakunstist, millest on sageli välja kasvanud abstraktsed kompositsioonid, kus põhitähelepanu lasub joonte ja pindade põneval rütmistikul.

Viljakas ning laiahaardeline oli Ilse Lepiksoni tegevus ka tarbegraafikuna. Selles valdkonnas kujundas ta rohkelt maiustustepakendeid, reklaamvoldikuid ja katalooge.

Järjepidevalt esines Ilse-Aurelie Lepikson nii rahvusvahelistel kui kodumaistel erialanäitustel (1949. aastal pälvis Prahas diplomi, 1973. Leip­zigi ning 1973. ja 1975. aastal Plovdivi sügismessil kuldmedali). 1983. aastal oli Tartu Kunstimuuseumis Ilse-Aurelie Lepiksoni suurejooneline isikunäitus, mille ekspositsioon koosnes paari­sajast tööst, leidis väga hea vastuvõtu kunstipubliku seas ning pälvis kõrge tunnustuse ka kunstikriitikalt.

Kogumulje Ilse-Aurelie Lepiksoni loomingust võib võtta kokku kahe sõnaga: temperamentne ja pidulik.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Keraamikute Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht