In memoriam: LEA WALTER-BERGGREN

Lea Walter-Berggren

20. X 1926 – 8. VIII 2013

 8. augustil lahkus Eesti Kunstnike Liidu auliige, tekstiilikunstnik Lea Walter-Berggren.

Ta lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1951. aastal tekstiili erialal ning töötas seejärel aastakümneid Tallinna kunstitoodete kombinaadis, 1951–1965 kavandikunstnikuna, 1967–1993 dekoratiivkudumisateljee kunstilise juhina ning seejärel vabakutselise kunstnikuna. 1965–1968 oli ta Eesti Kunstnike Liidu tarbekunsti sektsiooni esimees.

1978. aastal pälvis ta NSVL rahvamajanduse saavutuste näitusel hõbemedali Tallinna kunstitoodete kombinaadis kavandatud dekoratiivkangaste eest, 1982. aastal ENSV teenelise kunstniku aunimetuse ja 1988. aastal Kristjan Raua nimelise kunstipreemia. Näitustel hakkas Walter osalema 1951. aastast (sh on olnud 12 isikunäitust), tema töid kuulub mitmete muuseumide kõrval ka paljudesse erakogudesse.

Lea Walter oli eesti tekstiilipildis nähtus, keda kellegagi segi ajada pole võimalik. Jõulise käekirjaga eristus ta nii ratsionaalsemas valdkonnas kombinaadi toodangut kujundades kui ka aktiivselt vabaloomingut tehes. Ühisjooneks on mõlemal puhul geomeetrilise kujundi abstraheeriv kujutamine. Kombinaadis kavandatud kattevaibad, linikud, õlasallid, mööbli ja dekoratiivkangad olid enamasti rütmilt, värvidelt ja ka tehnikalt etnograafilised. Lea Walteril õnnestus luua ajakohane laad, kus kõik nimetatud elemendid muutusid tema töötlustes mineviku moodsaks käsitluseks, ehkki ta ise, rahvakunsti küll sügavalt hinnates, ei pidanud seda oma otsingute allikaks.

Ka Lea Walteri vabaloomingus on tunda samalaadseid võtteid, tema põimevaibad mõjuvad tihti justkui varasemate, kas või toodanguks kujundatud tööde suurendustena. Meie kontekstis mõjub Walter pigem modernistliku uuendaja kui traditsioonilise põimevaiba loojana. Värvikirevas ja kontrastses käsitluses on tema põimevaipade teemaks enamasti hetked, mis panevad uskuma, et oskusliku üldistuse kõrval on tegu millegi palju isiklikuma ja emotsionaalsemaga kui vaid geomeetriline kujund ja dekoratiivne jõulisus.

Inimesena mäletatakse Lea Walterit kui suursugust daami, peenetundelist ja otsekohest, optimismi sisendavat, otsiva loomuga mitmekülgset ja tugevat, kaunist, sooja isiksust, kellega koos töötamine kulges sujuvalt, põnevalt ja loominguliselt.

  

Eesti Tekstiilikunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Eesti Kunstnike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht