In memoriam: Melanie Arrak

Melanie Arrak
12. X 1923 – 26. IX 2013

Tartus sündinud ja õppinud ning sinna jäänudki kunstnik Melanie Arrak
(1958. aastani Soosuu) oli inimesena esiletükkimatu ja maalijana värvesse süüvija, pallaslike väärtuste hoidja.
1945. aastal lõpetas ta Tartu Õpetajate Seminari ja astus Tartu Riiklikku Kunstiinstituuti, 1953. aastal lõpetas Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi Tartu osakonna. Melanie Arrak oli nende hulgas, kellel lasti veel Tartus lõpetada, kuigi instituut oli juba ära Tallinna viidud. See oli vaba inimese ja kunsti murdmise aeg, millest polnud hõlbus tervena välja tulla ja mis ilmestab meie kunstikäsitlust siiamaani. Melanie Arrakut aitas oma vaimujõu kõrval tubli pagas, mille ta sai õppejõududelt, Pallase lõpetanud meistritelt Elmar Kitselt, Johannes Võerahansult, Alfred Kongolt ja Gustav Raualt.
Ajutise ülessulamise ajal, aastail 1960–1967, pidasid Melanie ja tema abikaasa Erich Arrak Tartus eraateljeekooli, mis oli tollal üpris tavatu ettevõtmine. Teiste seas said säält õpetust maalijad Piibe Arrak, Eevart Arrak ja Jüri Marran. Melanie Arrak kujundas selle õpetuse hingelisemat ja peenetundelisemat poolust.
Melanie Arraku loomingusse kuuluvad rohked vaikelud lilledega ja ilma, maastikud ning lähedaste ja kultuuriinimeste portreed, sh autoportreed, aga ta on maalinud ka suuremaid figuuriseadeid. Üks poolus tema kunstnikuloomuses on eriti märgatav 1960. aastaist pääle. See on üldistav, taandatud toonidega rõhutatud monokroomia, mida elustab mõni kummaline varjund. Teine poolus aga pöördub ikka ja taas tagasi hetke värskuse, lõhna ja sära manu. Omaette rubriik on galerii maalilisi söejoonistusi. Tartu ülikooli juures töötades avaldus temas täppisjoonistaja, illustraator, mis kajastus ka väljaandes „Eesti NSV floora” I–XI (1960–1979).
Aastast 1969 kuulus Melanie Arrak kunstnike liitu ja aastast 2000 kunstiühingusse Pallas. 1954. aastast esines ta näitusil, peamiselt Tartus ja Tallinnas.
2004. aastal korraldas kunstiühing Pallas Tartu Kunstimajas üle kolme­kümne aasta Melanie Arraku suurema näituse „Antud aeg”, mis kõneles selget keelt, et tema värvimeelne looming väärib senisest hoopis enam süvenemist ja tema parimad teosed muuseumikogudesse valimist.
Melanie Arraku sõpru ja tuttavaid köitis tema tagasihoidlik ja võluv varjuline olek, hää mälu ja lõpuni püsinud nõudlik huvi kunsti ja teistegi ilma asjade vastu.

Eesti Kunstnike Liit
Tartu Kunstnike Liit
Tartu Kunstimuuseum
Kunstiühing Pallas

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht