In memoriam: OLEV SUBBI

Olev Subbi 7. III 1930 – 19. VIII 2013

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Olev Subbi kujunemistee varaseks toitepinnaks oli Tartu ja traditsioone austav kodutalu Lõuna-Eestis. Siit pärinevad nägemused, mis jäid tema loomingus lõpuni püsima, tema usk kainesse talupojamõistusesse, sära ja päike tema värvides. Subbi kunstiõpingud Tartu Pallases katkesid 1949. aasta märtsiküüditamise aegu kaheksaks Siberi-aastaks. Tulnud tagasi kodupinnale, jätkas ta õpinguid Tallinna Kunstiinstituudis, mille lõpetas 1962. aastal.

Subbi astus kunstiellu murrangulistel aastatel, mil mässumeelne noor kunst püüdis välja murda ametliku sotsrealismi kivinenud raamidest. Olles selle liikumise üks käivitajaid, kujunes ta peagi eesti maalikunsti üheks säravamaks esindajaks. Tema esimene isikunäitus toimus 1966. aastal. Järgnes pikk kunstile pühendatud elu, täis pidevat loomingulist pinget, näitusi paljudes paikades.

Oma loometeel pälvis Subbi muu hulgas Kristjan Raua ja Konrad Mäe nimelise kunstipreemia. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu auliige ning Valgetähe II klassi teenetemärgi ja Tallinna vapimärgi kavaler. Tema töid leidub Eesti ja Tartu Kunstimuuseumi ning Tretjakovi galerii (Moskva) ja Ludwigi muuseumi (Köln) kogudes, samuti kogudes kodu- ja välismaal.

Olev Subbi jääb ühendavaks lüliks meie kunsti kunagiste kõrgaegade ja tänase päeva vahel. Tema suur eeskuju oli Konrad Mägi, kelle kõrvale meie kunstiajalukku on ta nüüd võrdväärse partnerina astunud. Oma aktidega on Subbi loonud kujutluse sisemiselt harmoonilisest ja täiuslikust inimesest, kelle olemasolusse, vaatamata meie päevade rämedusele, ta uskus. See elurõõm pani kõlama ka tema maalide värvid.

Lävimine Subbiga oli kogemus, mis rikastas kõiki, kes teda lähemalt tundsid. Ta oli inimene, kes suutis üle olla üle kõigist katsumustest, mida elu tema jaoks oli varunud, ta oskas leida kõigest ainet elutarkuseks ning tõeliste väärtuste mõistmiseks. Subbi oskas olla härrasmees. Ta püüdles täiuslikkuse poole nii oma kunstis kui ka elus – ja selle ta ka saavutas.

Ammendunud on erakordne elujõud ja -tahe ning Eesti kunstimaailma tabanud valus kaotus. Avaldame kaastunnet kõigile Olev Subbi lähedastele.

 

Enn Põldroos sõprade nimel

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Eesti Maalikunstnike Liit

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht