In memoriam: Talvi Johani

Talvi Johani23. VI 1948 – 19. V 2014

Raske haigus viis eesti kunstnike seast maalikunstniku ja tekstiilimaalija Talvi Johani.
Baltimaade nonkonformistlikku kunsti uurinud USA kunstiteadlane Alla Rosenfeld on oma raamatus „Baltimaade kunst” („Art of the Baltics”, New Brunswick 2002) kirjeldanud järsku muutust eesti maalikunsti arengus 1980. aastate keskel ning toonud näiteks just Talvi Johani, tekstiilikunstniku, kes pöördus uusekspressionistlikku maali ning mõjus selles laadis esimese professionaalse maalijana Eestis üllatavalt nii oma jõuliste julgetes täistoonides kontrastide kui ka varjamatult erootilise ideega. Näitusest Tallinna Kunstihoone galeriis 1988. aastal said alguse enam kui kümmekond silmapaistvalt energeetilist aastat maalijana. Järgnenud isikunäitused galeriis Art Leonardo (Tamperes 1991), Raatuse galeriis (1997) ja Concordia ülikooli galeriis (2002) hoidsid Talvi Johani ühe omanäolise maalijana eesti maalikunsti orbiidil. Ka viimane näitus Nõmmel Nikolai Glehni rajatud vanas Hiiu tähetornis 2004. aastal oli oma kammerlikus formaadis intensiivsete maalide ja tähetorni enda ajaloolise trepikäigu kontrastis väga meeldejääv neile, kes seda kokkuleppel Tähetorniga vaadata said. Ehk peaks viimaseks eredaks esinemiseks pidama osalust Stockholmi kollektsionääri Henn Kochi kunstikogu näitusel „Erootika eesti kunstis” (Hausi galeriis 2011), kuhu kuraator Leo Lapin oli valinud paljude autorite seas vaid kolm naiskunstnikku.
Talvi Johani teekond kunsti algas juba kooliaastail. Tallinna tüdrukuna õppis ta 46. keskkoolis ning astus edasi õppima ERKI tekstiiliosakonda, mille lõpetas 1973. aastal. Tollal oli eesti tekstiilikunstis parasjagu aeg, kus aega ja perfektset peenkäsitööd nõudev gobelään oli üks lipulaevu. Talvi Johani maalis tekstiili. Kuni tänaseni leiab müügigaleriides tema maalitud siidi ja muid kangaid. Neid imetleti juba 1970ndail, ent ei valitud esindusnäitustele. Aastatel 1973–1983 töötas ta ettevõttes Tekstiil siidimaalijana, 1983–1997 kunstikombinaadis Ars tekstiilikunstnikuna. 1979. aastast peale esines ta mitmetel tarbekunstinäitustel oma maalitud tekstiili ja minitekstiiliga. Tema maalitud kangaid iseloomustab eriline spontaansus, jõuline värvivalik ja ülimalt loominguline suhe materjaliga. Kunstnik ise on pidanud ühisnäitustest olulisemaks 1989. aasta eesti abstraktse kunsti ülevaatenäitust Eesti Kunstimuuseumis, 1997. aasta näitusi „Naine 97” Eesti näituste messikeskuses ja kangaväljapanekut Estonia talveaias.
Talvi Johani teoseid on Eesti Kunstimuuseumis, Tallinna Kunstihoone Fondis, USAs Zimmerli Kunstimuuseumis, Matti Miliuse kunstikogus, Stockholmis Henn Kochi kunstikogus ning paljudes erakogudes Eestis, Skandinaavias, Saksamaal ja Kanadas.
Talvi Johani jääb oma ajakaaslastele meelde andeka kunstnikuna, väga seltskondliku ja temperamentse isiksusena, hea sõbra, armastava ema ning vanaemana.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Tekstiilikunstnike Liit
Eesti Maalikunstnike Liit
Eesti Kunstimuuseum
Tallinna Kunstihoone

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht