Inge Teder 8. I 1931 – 9. VIII 2015

9. augustil lahkus meie hulgast Eesti Kunstimuuseumi kauaaegne direktor Inge Teder.

Inge Teder lõpetas 1955. aastal Tartu Riikliku Ülikooli. Pärast lõpetamist töötas ta Tallinna Loengute Keskbüroo lektori, tollase Tallinna Riikliku Kunstimuuseumi teadustöötaja ja tarbekunstikogu hoidja ja almanahhi Kunst koostaja ja toimetajana. 1965. aastal otsustas ta lõplikult muuseumi kasuks. 1966. kuni 1991. aastani oli ta Tallinna kunstimuuseumi (1970. aastal nimetati Tallinna Riiklik Kunstimuuseum ümber Eesti NSV Riiklikuks Kunstimuusemiks, 1989 taastati muuseumi nimi Eesti Kunstimuuseumiks) direktor.

Inge Teder oli muuseumijuht ideoloogiliselt keerulisel ajal. Kuuekümnendate kunstiuuendus nõudis muuseumi reageerimist, suurejoonelisemaid plaane pidurdas aga ideoloogiline kontroll. Inge Teder suutis selles olukorras väga hästi hakkama saada, kunstimuuseumist kujunes kõige olulisem näitusepaik eesti kunstis, mis suutis aeg-ajalt täita ka rahvusvahelise kunsti tühemikku. Inge Teder ei peljanud suhelda väliseesti kunstnikega, esimesed väliseesti kunstnike Hermann Talviku ja Eerik Haameri näitused toimusid just Tallinnas Eesti NSV Riiklikus Kunstimuuseumis.

Inge Tederi ajal avati kunstimuuseumi viis filiaali: tarbekunstimuuseum, Niguliste vana kunsti muuseum, Adamson-Ericu ja Kristjan Raua muuseum ning kunstimuuseumi Kohtla-Järve filiaal. Tema juhtimise ajal hakkas kujunema välja muuseumi praegune struktuur.

Inge Teder oli äärmiselt jõuline, intelligentne ja ka osav juht, ühtaegu nõudlik ja aus oma suhtluses kolleegidega. Ringleb mitmeid legende Inge Tederi harjumustest, tema suurepäraselt esitatud lugudest, vastustest ja argumentidest ametimeestele. Kolleegid teavad rääkida, et Tederi teadmata ei tohtinud ka varblane üle lossi katuse lennata 

Inge Teder polnud ainult võimekas administraator, vaid ka uurija, teadlane.  Pikki aastaid luges ta kunstiinstituudis tarbekunsti ajalugu ja naha- ning köitekunsti ajalugu, kirjutas artikleid nii ajalehtedele kui ka almanahhile Kunst. Teda võis näha paljudel kultuuriüritustel, kuni viimase ajani tundis ta sügavat huvi kunstimuuseumis toimuva vastu ning käis näituste avamisel, kus alati suur hulk kolleege oma endiselt naerusuist ja vaimukusi pilduvat direktorit ümbritses. Inge Tederi autoriteet oli vankumatu, tema kunstimaitset ei pandud kunagi kahtluse alla.

Oleme kaotanud sügava inimese ja sädeleva daami.

Eesti Kunstimuuseum

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Eesti Kultuuriministeerium

Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht