Kalju Kütt 20. I 1951 – 13. V 2018

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on kunstnik, leiutaja, installaator, performance’ite ja näituste tehniline kujundaja, lava-, graafika- ja kalvadosemeister Kalju Kütt. Meistreid sai küll palju, aga ikka tundub, et vähe.

Kui Imme Viidalepp, Tartu ülikooli kunstikabineti kaaslane Kaljo Põllu ajast, mulle Kalju Kütti tutvustas, kuna mul oli vaja abi antiikmööbli restaureerimisel, jättis Tallinna nukuteatrist tulnud noormees tartlaste, provintsilinna asukate suhtes veidi üleoleva mulje. Kalju Kütt tuli Tartu lasteteatrisse tööle Anne Maasiku kutsel ning võttis enda hoolde etenduste tehnilise poole. Tema käe all sündisid valguslahendused ja helipildid kümnetele lavastustele. Ta tegi teatritööd täpselt, korrektselt, armastuse ja suure põlemisega, nagu kõike oma elus. Laste­teatris töötamine tegi Tartust Kalju Kütile vägagi kodu ja tema pealinlase kõrk olek lahtus. Ta liikus tööalaselt lasteteatri ja lastekunstikooli vahet ning maandus lõpuks trükimuuseumis, kus juhendas kunstnikke-residente ja üldse sügavtrükihuvilisi.

Kunsti alal päris iseõppijaks Kalju Kütti pidada ei saa, sest ta õppis palju legendaarselt graafikameistrilt Voldemar Kannilt. Kui klassikalised tehnikad selged, õppis rahutu hing uusi tehnikaid juurde ja õpetas teistelegi broom­õli tehnikat ja fotosöövitust. Vähemalt Tartus ei ole enam meistrit, kes oskaks vanast pesumasina­mootorist teha tsinkplaadi lihvimispadja. Tartu lastekunstikoolis tegutses Kalju Kütt ka näituste installeerija ja jäädvustaja-kroonikuna. Ta ei pidanud paljuks ka õpilasi aidata ja nii sündis 2011. aastal suurejooneline graafika ühisnäitus „Ühepajatoit“. Ega õpilased oleks ka tema abita pälvinud mitmeid rahvusvahelisi autasusid.

Kalju Kütt lõi kaasa ka teistes Tartu kultuuriettevõtmistes: näiteks 2008. aastal tegi ta kirjandusfestivali „Prima vista“ performance’i-õhtul neljameetrise Umberto Eco portree. Pööningu-performance’ite tarvis leiutas ta kümnest välklambist masina, mille valgussähvatused meenutasid tummfilmi hüplevat tegevust. Need on vaid mõned näited. 2009. aastast kuulus Kalju Kütt Tartu Kunstnike Liitu.

Kindlasti jääme Tartus mõnegi asjaga hätta, kui Kaljut enam ei ole, aga mälestus temast jääb.

Sõprade nimel Enn Tegova

Eesti Trükimuuseum

Puka Kunstikool

Tartu Kunstnike Liit

Tartu Lastekunstikool

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht