Loomemajandus: Karin Laansoo, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

Reet Varblane

Milline on teie valdkonna senine suurim ekspordi edulugu ja kuidas (messid, müügivisiidid vms) on see saavutatud?Karin Laansoo,  Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus: Kunstniku kahe aastaga tulnud rahvusvahelise ja püsiva edu juured on eelnenud viies kuni kümnes aastas. Nii et kaheaastane keskus saab oma tegevuse tulemustest rääkides keskenduda edulugudele kaasaaitamisele ja nende võimendamisele. Võtmesündmused on Eesti meediast läbi jooksnud ning nende hulgas on nii Sigrid Viiru 2012. aasta „Pulsi” preemia New Yorgist, Dénes Farkasi Guido Garbone parima väljapaneku preemia „Artissimal” samal aastal ning osalemine Armory messil 2014. aastal, aga ka Phaidoni kirjastuse tunnustus Tallinnale kui uuele kunstilinnale ning kunstnikele Kris Lemsalule ja Merike Estnale detsembris 2013.

Veel toimumata sündmustest lisan siia arenduskeskuse korraldatava Eesti videokunstnike filmiklubi „Frieze” ürituse kaasamise New Yorgi messi ametlikku programmi mais 2014. Nädal tagasi kinnitati ametlikult Maarja Oviir-Neivelt Tate’i muuseumi Venemaa ja Ida-Euroopa ostukomisjoni liikmeks. Iga sündmus ja tunnustus on oluline verstapost kunstnikele ning suur panus Eesti nüüdiskunsti maine tõstmisse viimastel aastatel. Kuivõrd maine­ehitamine kommertssfääris on alles algusjärgus, pean preemiate kõrval sama tähtsaks uue põlvkonna kunstivahendajate koolitamist, rahvusvahelist galeriipraktikat, koduse galeriivälja professionaliseerimist ning missioonitundega kunstikogujaid, mis tagab ka tuleviku edulood.  

Mis on peamine, mida tuleks uue eelarveperioodi määruses muuta ehk mis on seni olnud suurim EASi toetusega seotud sisuline takistus (kui jätta välja bürokraatia) eesmärkide saavutamisel?
Kui kõrvale jätta bürokraatia ehk aruandluse raamatupidamislik pool või likviidsusprobleemid, siis ma suuri sisulisi takistusi ei näegi. Uue eelarveperioodi määrust hakkab esimest korda välja andma kultuuriministeerium ning me räägime koos teiste arenduskeskustega aktiivselt kaasa määruse sisu osas. EASile saame meie valdkonnana ainult suur aitäh öelda, sest eeltoodud tunnustuste jada ei oleks suure tõenäosusega ilma nende toetuseta praegu ette näidata.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht