Mida saab kunstis pagulaste heaks teha?

Reet Varblane

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Vt Sirp 9. X.

Kadi Estland: Üks, mida kunstnikud saaksid koos teha, et näidata solidaarsust ja head tahet, on kolida välja oma Vabaduse väljaku ateljeedest ja anda need pagulaste majutamiseks. See on ideaalne koht ühiskonda integreerumiseks: neid inimesi ei peideta ära, lähedal on koolid, kuhu lapsed saavad minna ja see on ka hea koht, kus meelt avaldada, et pagulased saaksid kohe kodakondsuse ja neist ei tehtaks teisejärgulisi kodanikke. Tallinna Kunstihoone saalides saab õpetada keelt, tutvustada kultuure ja teha ka töötukassale toa.

Muidugi on see kunstnikele raske, sest nende töörütm oleks häiritud, aga kindlasti on nende seas küllalt neid, kellel on kodus rohkem kui üks tuba, kus nad saavad töötada. Nii saaksime ka teiste alade inimestele näidata, et kodanikuinitsiatiivi korras ja üheskoos saab palju ära teha. Ettevõtjad ulataksid ehk käe Tallinna Kunstihoone toruprobleemide lahendamiseks, sisearhitektid projekteeriksid akendele huvitavad ruuporid ja Viiralti kohvikusse tuleks rahvusköök.

Rael Artel: Sõjapõgenike küsimus, millest tajume vaid esimese vaatuse algust, on kindlasti teema, millega iga eurooplane kas varem või hiljem suhestuma peab. See on ühise elukeskkonna jagamise, mineviku ebaõigluse ja generatsioonideülese solidaarsuse küsimus. Riigid, kust need inimesed tulevad, on ju Euroopa paljaks varastanud, maailma poliitiline avalikkus on aga olukorra eskaleerumist lihtsalt pealt vaadanud. Sõjapõgenike küsimus on küsimus omast ja võõrast, kultuurilistest erinevustest, inimlikust ühisosast ja külalislahkusest.

Nagu iga teinegi kodanik, peab loomulikult oma seisukoha selles küsimuses kujundama ka kunstnik. Kui õige või vale on tema positsioon, on keeruline ennustada. Kindlasti tuleb oma arvamus kujundada vastutustundlikult ning sellisel moel, et ei põhjustataks viha ja kannatusi inimestele, kes niigi on juba aastaid kannatanud, elanud läbi õudusi ning kaotanud oma maise vara. Kindlasti peab seda tegema osaliste seisukohti arvesse võttes, mitte emotsioonide pinnalt pimedalt reageerides. Kuidas täpselt see küsimus kunstiteosena lahendada, on küsimus kunstnikule. Kuraatorina olen valmis sellel teemal näituse tegema. Praegu pagulasteemalist näitust TKMi näituseprogrammis ei ole, kuid põhimõtteliselt olen valmis selle töö ükskõik millisel näitusepinnal ette võtma.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht