Mummuismid

Ashot Jegikjan

Eesti mummuisti silmades Trammid on siin täis joonistatud. Maalikunstnikule on Tallinn väga hea linn. Mina olen maalikunstnik – mummuist. Eesti on imemaa. Siin kasvavad erinevad kunstipuud. On olemas õlivärvipuu. Õlivärvituubid kasvavad otse puu otsas. Kunstnik võib kerge vaevaga võtta sellelt puult endale vajaliku värvi ja sellega joonistada. On olemas akrüülvärvipuu, on olemas guaššvärvipuu, voolab akvarellijõgi. Akvarellistid istuvad selle jõe kaldal, õnged käes. Aga pintslid kasvavad põllul. Eestis elab lõuendlind. Kui ma kakskümmend üks aastat tagasi Armeeniast Eestisse kontserdireisile saabusin, imestasin väga, kui nägin, kuidas need imelinnud puuvilla nokivad ja sellest puuvillast lõuendirulle teevad. Imekspandavad on siin õunapuud. Eesti õunapuudel on puhkus: neli aastat õunapuud töötavad ja viiendal aastal võtavad palgata puhkuse. Siin Eestis kasvavad probleemid põõsa otsas. Näiteks on olemas poliitiliste probleemide põõsastik, on olemas põllumajandusprobleemide põõsad, on olemas perekonnaprobleemide põõsad, samuti on olemas ka alkoholiprobleemide põõsad, on olemas ämmaprobleemi põõsas, finantsprobleemide põõsad, figuurihäda põõsad, religiooni ja paljude-paljude teiste murede põõsad. Kui mõnel ei ole probleemi ja ta tahab endale probleemi saada, siis ta läheb ja valib sobiva põõsa ning võtab sellelt probleemivilja. Meile naisega meeldib jalutada pargis, kus kasvavad kunstiprobleemidega põõsad.

Talvel Eestis probleeme pole. Aga suure raha eest ja perearsti loal võib talvel osta endale probleemiviljad botaanikaaia kasvuhoonest. Või konserveeritud probleemid välismaalt. Kõige vaesemad jäävad siin talvel täiesti ilma probleemideta. Nemad ootavad kannatamatusega suve.

Tallinna kesklinnas Estonia teatri ees seisab skulptuur „Ema, peata takso! Isal on halb!”.

Eestis vahetatakse tihti padjapüüre ja haridusministreid. Kui ma käisin lasteaias ja hiljem koolis, siis ma ei teadnud, et hakkan elama sellisel muinasjutulisel maal.

Siin on viis aastaaega: kevad, kevadsuvi, suvi, sügis, talv. Aga kuidas on Torontos? Kas ka seal on lumi külm?

Eestis peab iga inimene igal aastal oma sünnipäeva. Siin peetakse sünnipäeva isegi aastasel lapsel.

Hea, et eesti külades pole majade ees pinke. Selle maa naised on luterlased, aga mehed istuvad kõrtsis ja vaatavad tähti, kuni nende naised kirikus laulavad. See on tavapärane eriti väikestes kohtades. Mehed saadavad oma naised kirikusse nagu puhkusele.

Eesti rahvas on rahuarmastaja rahvas. Siin tehakse martsipani: arahiisi- ja mandlimartsipani – see on magus dialektika.

Õlut hakkasin ma jooma Eestis. Lapsepõlves mulle õlu ei meeldinud. Ja ka nüüd joon seda harva. Limonaad on siin hea, nostalgilise maitsega.

Mulle meeldib elada Eestis sellepärast, et Eestis on elu targem kui inimesed.

***

Oli aeg, mil päike ja kuu paistsid Eestis ühel ajal. Aga ükskord sai kuu külma ja jäi haigeks. Sel päeval magas kuu terve päeva … ja sai terveks. Aga öösel oli ta uneta …
 
2005

Vihik Jannele

Arhitektuur pole mind kunagi huvitanud. Mul on täiesti ükskõik, kuidas üks maja välja näeb (peaaegu ükskõik). Tähtis on, kes elab majas, kuidas ta elab ja milline muusika talle meeldib. Elegantsed majad, suured, ilusad, suurepärased majad jätavad mind külmaks. Ajaloolised majad samuti. Kas tõesti pole ükskõik, kuidas näeb välja maja või linn? Peamine on, milline rahvas seal elab.

Pariisis öeldakse mulle: „Vaata, kui ilus maja!” „Jaa, väga ilus!” ütlen ma, aga endamisi mõtlen: „Mis on siin ilusat … Inimene võib olla ilus.” Iga linn muutub kohe kauniks siis, kui ma kedagi selles linnas armastan. Ainult armastus on ilus, sõprus on ilus, kunst on ilus.

Parem elada onnis, aga armastusega …

Seetõttu on ka Pariis ilus linn. Hiina müür, Egiptuse püramiidid pole mind kunagi eriliselt huvitanud. Mulle pakub huvi vaid inimene ise. Inimene on Jumala tempel.

Möödunud aastal, kui olin Pariisis, ei lasknud õde ja õetütar mul öösel magada – nad vedasid mind autoga vaatama öist Pariisi. „Oo, issand, kui ilus!” ütlesin ma kui üks tõeline silmakirjateener, sest ma ei näinud midagi erilist öises Pariisis. Ainult tähed taevas olid öises Pariisis ilusad.
 
2002

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht