Pärnu kunstipreemia laureaat on Jasper Zoova

Siram

Sel aastal pälvis Pärnu kunsti aastapreemia Jasper Zoova, kunstnik, kes püüab järjekindlalt ja väsimatult integreerida siin- ja sealpoolsust, mikro- ja makrokosmost, meie kaasaega ja igavikku.        Pärnu linna kunsti aastapreemiat antakse välja 1991. aastast. Selle võib saada Pärnus töötav kunstnik või kunstnike ühendus, kes on oluliselt rikastanud Pärnu kunstielu ja eksponeerinud oma töid Pärnu linnas. Kandidaate võivad esitada kõik, otsustab 5-viieliikmeline žürii. Kunsti aastapreemia suurus otsustatakse igal aastal eraldi. Kui parematel aegadel ulatus preemia 30 000 kroonini, siis sel aastal oli summaks 12 000 krooni. Jasper Zoova elab ja töötab Pärnus viiendat aastat ning on selle aja jooksul vajutanud kohalikule kunstielule märkimisväärse templi. Viimastel aastatel on ta olnud eriti viljakas.       

2009. aasta personaalnäitustest oli märkimisväärne kolmemõõtmeliste maalide näitus „Jäätisemandala” Pärnu Kunstike Majas. Näitus viis meid sinna, kus me nagunii kogu aeg oleme, ainult vaatenurk oli teine. Kõik poliitilised nihestused, religioossed püüdlused, majandusimed ja meelelahutusvahendid olid  meieni toodud kõrvaltvaataja pilgu läbi. Veidi teisest ooperist oli isikunäitus „Franki Tiibet ja Koolon” ArtDepoos, kus esinesid animafilmide tegelased ja Frank, kelle kaudu konverteeriti Tiibeti filosoofia praegusesse aegruumi.       

Täiesti uue mõõtme Pärnu kultuuri tõi tema lavastatud ja korraldatud multimeediaetendus „Reis, ma ei tea kuhu” Kunstike Maja hoovil: see andis suviste megafestivalidega harjunud publikule vahelduseks võimaluse kogeda midagi kammerlikku, värskendavat ning vahetut. Zoova ise kehastas aheldatud Narri, kelle ainsaks tegevuseks oli ratta veeretamine edasi-tagasi, kuid osalesid veel miilits, Pioneer, Imelind ja palju teisi tähenduslikke tegelasi.        Ta esines ka mitmetel rühmanäitustel  ning festivalidel, märkimisväärseimaks võib lugeda Kumu suvenäitust „Asjade seis”. Lisaks kõigele eelmainitule andis ta välja kunstnikuraamatu „Multiunistused”, esitledes seda nii Pärnus kui Tallinnas. 2010. aasta tegi Zoova kuraatoridebüüdi, pannes kokku ainulaadse näituse „Leidikud” Pärnu Linnagaleriis. Leidik on meene, leiutis ja kunstiobjekt – kolm ühes. Näitusel osales innovaatiliste objektidega 20 autorit. Samuti  korraldas ta kunstikarnevali „Sinine” Pärnu uue kunsti muuseumis maalikunstnike aastanäituse tähtüritusena, kus toimusid mitmed performance’id.       

Osalenud on ta sel aastal ka mitmetel rühmanäitustel ning festivalidel, olulisim neist Kumu näitus „Muutuv maalikunst”; Kumu kuraatori(te) poolt äravalituks saamine näitab, et tegu on teenelise kunstitegelasega vabariiklikul tasemel. Ja mitte ainult, ka rahvusvaheline tunnustus ei ole Zoovat Pärnus maha jätnud. Olulisem esinemine sel aastal  oli Balti biennaal Peterburis ning litokeskuse korraldatud näitus Gruusias, kahe aasta tagusest ajast ei saa unustada tema kohalolu Rauma biennaalil.       

Tegelikult on Zoova selline tüüp, kes võiks tegutseda ükskõik millises maailma punktis, vaevalt et see palju tema loomingut muudaks. Kuid väike tunnustus kodulinna poolt ei tee ilmselt siiski paha.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht