Pealelend

Hanno Soans

Kas Ole & Mäetamme elik John Smithi projekt kui kunstimuuseumi hüvastijätt Rotermanni soolalaoga vastas kuraatorite ootustele ja miks? Milline on Ole & Mäetamme olulisim roll meie kunstis?  

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tahaksin rõhutada, et Ole ja Mäetamme ?Suur projekt? vastas eelkõige nende kunsti arengu sisemisele loogikale, kasvas välja pigem neist endist kui kunstimuuseumi vajadusest soolalaole da-daa teha! Ja mul on kahju, kui see muuseumi kultuuripoliitilise promojutu varju on jäänud. Nad olid siin eelkõige ise oma kuraatorid, oma kahe kokkutepitud kunstnikubiograafia isevalitsejad. Kuid soolalaoga hüvastijätmiseks sobis see projekt suurepäraselt, kuna tegu on ruumispetsiifilise monumentaalmaaliga.

Üheksakümnendail, mil keskenduti pisiprojektidele, oli see harv nähtus. Praegu aga tulevad paralleelina meelde väga erineva maalijakreedo põhiselt toimivad Runge, Saadoja ja Kristringi projektid ning Sukmiti ja Laimre ?Very Complicated Rockn?n?Roll?, mida võib samuti tingimisi pidada dialoogiks maaliga. Mõlemad kunstnikud eksponeerisid enam kui 20 meetri pikkust pannood, milleks vaid see ruum annab suurepärase võimaluse, kusjuures kunstnikel õnnestus pea kümne aasta jooksul erinevais näitusekooslusis kasutatud ruum pahempidi pöörata.

Ki wa ja Kaur Klaamanni kureeritud ?Uinuva muuseumi? üritus, mis lõikus muuseumiöö raames ?Suure projektiga?, tõi minu jaoks välja huvitava tõlgendusliku paralleeli, millele ma ilma Ki wa osutuseta poleks osanud tähelepanu pöörata: huvitaval kombel kannavad Ole ja Mäetamm, kaks ontlikku keskealist abielumeest, kel käed-jalad pidevalt kunstiakadeemia administreerimisega seotud nõmedavõitu tööd täis, electroclash?i, ühe värskema elektroonilise muusika subkultuuri sensibiliteeti. Ole karmid kõlarid kui ülemlaul tehnokultuurile pluss Mäetamme ogaravõitu piltjutustus lapsliputajast, kelle mänguloomad verise lustiga kastreerivad ? mis muud see on kui puhas electroclash!!!

Tugev statement igal juhul ? see jääb juba vaatajate otsustada, mida selle põhjal ahtavõitu eesti kunstielu üle arvata. Pahempidi-ontlikkus teravas kastmes, võiks ?Suure projekti? kokku võtta.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht