Pealelend – Andra Orn, Tallinna kunstinädala organisaator

REET VARBLANE

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kunstinädal võib meil siin tunduda ajast ja arust nähtusena, kui kunstnike liit viis partei ja valitsuse valvsa pilgu all ideoloogiliselt õiget kunsti väljapoole kunstikeskusi Tallinna ja Tartut. Ega tookord olnud tegu pelgalt ideoloogiliselt kallutatud kunstiga ning näituste avamised ja kunstnikega kohtumised olid nii mõnusad seltskondlikud üritused kui ka paigad, kus sai tollase kunsti kohta ka laiemalt midagi teada. Noari ettevõtmisel korraldati Tallinnas möödunud aastal taas kunstinädal.

Kas kunstinädal on jätkusuutlik formaat? Kas ka tänavu on seda loota?

Kunstinädal on igal pool isemoodi ning jätkusuutlikkus oleneb mitmetest asjaoludest, näiteks koha kontekstist ehk kui palju on seal juba selliseid kunstisündmusi jne. Lätis käis suur arutelu, kas teha Riias kunstinädal, kuid leiti, et mitmesuguseid nüüdiskunsti üritusi on juba piisavalt. Eestis ei ole aga laiemale publikule suunatud nüüdiskunsti üritusi just üleliia palju. Seetõttu on kunstinädalat vaja, seda on näidanud ka meie eelmise aasta positiivne tagasiside ja publiku rohkus.

Me ei soovi matkida suurlinnade kunstinädalaid – see ei oleks võimalikki ega annaks midagi. Pigem keskendume omanäolisele kunstimaastikule, mis meil siin on, ja sellele, mille poolest see eristub muust maailmast. Eestis tunnevad või vähemalt teavad kunstiväljal tegutsejad üksteist. Selle baasilt annab luua erilist sünergiat. Meiegi soovime kunstinädala raames Eestisse tuua rohkem rahvusvahelisi nimesid, kuid kõik see peab olema dialoogis meie oma kunstieluga.

Meie plaan on luua kunstinädalast sündmus, mille pärast turist Eestisse tuleb. 2017. ja 2018. aastal jääb kunstinädal veel ainult Tallinna, kuid oleme võtnud eesmärgiks korraldada kunstinädal üle aasta teistes Eesti linnades: kui kõik läheb plaanikohaselt, siis toimub see 2019. aastal Tartus, 2020. aastal taas Tallinnas, 2021. aastal Pärnus jne.

Tänavuse kunstinädala (Tallinn Art Week) loosung on „Võta seisukoht. Kas kaasaegsel kunstil on midagi öelda?“. Ootame kõiki kunstnikke, kunstirühmitusi ja kunstiinstitutsioone osalema, kõik ideed on tere­tulnud.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht