Pealelend. Andres Kurg

Reet Varblane

EKA kunstiteaduse instituudi loengu­sari toob Tallinna rahvusvahelise kunsti­teaduse suurnimesid. Kes tulevad? Kas loengud on mõeldud ainult EKA inimestele – tudengitele, õppejõududele? Andres Kurg, EKA kunstiteaduse instituudi juhataja kt: Sellel õppeaastal, 2012. ja 2013. aasta vahetusel, sai 20 aastat sellest, kui Eesti kunstiakadeemiasse loodi eraldi kunstiteaduse instituut (KTI) ja Tallinnas hakati õpetama kunstiteadlasi. Selle tähistamiseks otsustasime panna kokku loengusarja, kuhu oleme kutsunud nii oma häid kolleege, kes on juba varem KTIs tudengeid õpetamas käinud, kui ka neid, kes pole varem Tallinna jõudnud, aga keda oleme alati tahtnud siin näha. Programmi koostades püüdsime sättida nii, et loengud viitaksid uurimissuundadele, mis KTIs on esindatud või mis on meile olulised ja lähevad korda nii meie oma tudengitele kui laiemale auditooriumile. Teemadena on esindatud kunstiajaloo kirjutamine ja historiograafia, XX sajandi arhitektuuri ajalugu, feministlik kunstikirjutus, nõukogudeaja lõpu uuringud, kunstisemiootika.

Loengusarja juhatab 24. I  sisse Turu ülikooli kunstiajaloo professor Altti Kuusamo, kes on KTIs mitu korda õpetanud ja Ants Juske doktoritöö oponent ning ammune Eesti kunsti sõber. Tema teema on ikonograafia käekäik nüüdisaegsete teoreetiliste pöörete taustal („Iconography or Subject, Form and Force – Some Thoughts on the Fate of Iconography”). Kohe nädal pärast seda, 1. II tuleb Tallinna, Nõukogude perioodiga tegelev Aleksei Jurtšak Berkley ülikooli antropoloog, kes on ka Eesti ajaloolaste seas löönud laineid raamatu („Everything Was Forever, Until It Was No More: The Last Soviet Generation”) „Kõik oli igavene, kuni enam polnud. Viimane nõukogude põlvkond” autor. Ta räägib oma praegu töös raamatu teemadel ja on lubanud keskenduda Lenini kehale. 8. II esinev Keith Moxey Columbia ülikoolist on üks nendest, kes on varem meie juures õpetanud ja keda ootame alati hea meelega tagasi. Tema seekordne teema on „kaasaegsus” („Contemporaneity, Or What Time is Tomorrow”). 1. III tuleb Tallinna Londoni kuningliku kunstikolledži professor David Crowley, kes on tuntud Ida-Euroopa uurija ja ka Kumu külma sõja moe väljapanekule inspiratsiooni pakkunud näituse („Cold War Modern. Design 1945–1970”, 2008, Victoria ja Alberti muuseumis) kuraator. Ta räägib paberarhitektidest ja idabloki arhitektuurikriitikast („Architecture at the Limits of Critique in the Eastern Bloc in the 1980s”). Aprillis peaks Tallinna jõudma ilmselt üks tuntumaid XX sajandi arhitektuurist kirjutajaid Kenneth Frampton, kelle „Moodne arhitektuur. Kriitiline ajalugu” ilmus eelmisel aastal kunstiakadeemia kirjastuse väljaandena ka eesti keeles (tlk Ingrid Ruudi). Frampton räägib Põhja-Ameerika tänapäeva arhitektuurist; praegu on tema loengu kuupäev lahtine. 30. IV on Tallinna tulemas veel üks legendaarne kunstiajaloolane, keda oleme tahtnud ammu siia kutsuda – Griselda Pollock. Pollock on olnud nn uue kunstiajaloo ja feministliku kunstiajaloo üks suurkujudest 1980. aastatest, tema tekste on ilmselt kõik KTI tudengid pidanud oma stuudiumi käigus lugema. Tema loengul on paljulubav pealkiri: „Kas ma nägin sellest und või toimus kunstis ja kunstiajaloos kunagi feministlik revolutsioon?” („Did I just dream it or was there once a feminist revolution in art and art history?”). Kogu sarja lõpetab alles tärkava uurimissuuna, nn maailma kunstiajaloo eestkõneleja Kitty Zijlmans Leideni ülikoolist, tema loeng toimub 30. V pealkirja all „Kartulid, kõrvad, passid, kodud” („Potatoes, Ears, Passports, Homes. What can be the contribution of artistic research to World Art Studies?”).

KTIst on kahekümne aasta jooksul Eesti kunstiellu juurde tulnud mitmed olulised tegijad: kuraatorid, kriitikud, uurijad jpt, paljud neist on andnud oma osa siinse intellektuaalse diskussiooni elavdamiseks. Sama olulised on meile olnud rahvusvahelised erialased kontaktid, mitte ainult enda teadvustamise või võrgustikes osalemise mõttes, vaid selleks, et oma kolleegidega dialoogi pidada ja oma teadmisi ümber mõtestada. Selles mõttes kasutame me seekord ümmargust numbrit ära, et rahvusvaheline dialoog ja suhtlus siia kohale smugeldada.

Loengusari on korraldatud koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga, toimub nende saalis Kohtu 6 ja on avatud kõigile huvilistele. Samuti püüame esinemisi kajastada kas intervjuude või ülevaadete vormis ka Sirbi veergudel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht