Pealelend: Astrīda Rogule

Reet Varblane

Astrīda Rogule, Läti Riikliku Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kuraator

Mis seisus on Läti nüüdiskunstimuuseumi idee?
Aasta tagasi kutsus kultuuriministeerium kokku uue nüüdiskunstimuuseumi idee arendamisega seotud töögrupi. Muuseumihoonesse puutuvad otsustused on antud Läti Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi pädevusse, kõigepealt oodatakse neilt teostatavuse aruannet. On mitmeid variante, milline ja kus muuseum peaks olema. Nüüdiskunstimuuseumi projekti ei ole tühistatud, vaid edasi lükatud, sest see pidi olema esimene avaliku ja erasektori partnerluse kultuuriprojekt. Majanduslanguse tõttu on kõik avaliku ja erasektori ühisprojektid peatatud vähemalt paariks aastaks.
Tulevase muuseumi kogu arendatakse aga edasi. Kogu eest hoolitsemine on delegeeritud Läti Riiklikule Kunstimuuseumile.

Kas Rem Koolhaasilt tellitud arhitektuuriprojekti teostamine on veel päevakorras?
Rem Koolhaasi projekti teostumine on üsna hägune. See sõltub kõigepealt valitsuse otsusest, siis ka Andrejsala piirkonna arendajatest.

Milliste põhimõtete järgi on tulevase muuseumi kogu üles ehitatud? Kuidas seda rahastatakse?
2005. aastal allkirjastasid AB.LV pank ja kultuuriministeerium kokkuleppe, mille järgi pank investeerib miljon latti kogu arendamiseks kümne aasta jooksul. Siiani on nad investeerinud 500 000 latti. Midagi on ostetud ka kultuuriministeeriumi raha eest. Kolmas rahastaja on olnud Euroopa Majanduse Komisjoni Norra fond. Sealt saadud raha eest on soetatud 141 tööd. Need teosed moodustavad n-ö nõukogude aja nonkonformistliku kunsti kogu. Muuseumi kogu on rahvusvaheline. Eesti kunstist oleme omandanud Andres Toltsi, Leonhard Lapini ja Kaido Ole töid.
Meil on rahvusvaheline ekspertide komisjon, kes otsustab, mida osta ja milliseid annetusi vastu võtta. Komisjoni kuuluvad Helena Demakova, Māra Lāce, Raitis Šmits, Ieva Astahovska, Leonards Laganovskis – kõik Lätist, Sirje Helme (Eesti), Norber Weber (Saksamaa), Raminta Jurėnaitė (Leedu), Leonid Bažanov (Venemaa) ja  Maaretta Jaukkuri (Soome/Norra).
R. V.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht