Pealelend: Ivika Kivi

R.V.

 

 

Eesti kunstimaailm tb sind Eesti Kunstiakadeemia e-meedia keskuse  juhataja ning e-meedia kunstnike ühingu aktiivse liikmena,  loomulikult ka intrigeeriva feministlikult mõtleva meediakunstnikuna. Nüüd oled oma elu ja töö sidunud Graziga. Millist sorti institutsioon  on Grazi meediakunsti labor, galerii või midagi muud? Kuidas see toimib?

Medienkunstlabor (www.medienkunstlabor.at) on loodud suurprojekti “Graz – kultuuripeallinn 2003” raames. Sajaruutmeetrine labor asub Grazi kuulsa kunstimaja Friendly Alien tänavakorrusel arhitektuuriajalooliselt säilitamist väärivas osas. Publiku liikumine on siin sage, sest kohe ukse ees on trammipeatus. Niisiis on see väga esinduslik ruum näituste korraldamiseks. Seepärast ei ole ma selle meediakunsti laboriks nimetamisega nimega rahul, sest ruumi iseloom on tegelikult midagi muud kui labor. Tõsi, mul on plaanis korraldada ka mõni workshop, aga siiski on programmi põhiosa näitused. Austria tähtis filmifestival “Diagonale” nautis selle aasta märtsis labori  külalislahkust, kasutades siinset ruumi oma festivali peastaabina.

 

3. IV avati Grazi meediakunsti laboris Mare Tralla näitus “Her. Space”. Kas sul kuraatorina on plaanis veel eesti meediakunstnikke  Grazis tutvustada? Kui suured õigused ja võimalused on sealsel  kuraatoril?

Kolm esimest aastat oli labori kuraator austerlane Franz Xaver, kelle püüdlus oli sellest meediakunsti institutsioonist tõepoolest labor vormida. Tulemus ei olnud mitte kõigi jaoks positiivne. Suletud ringkond sai labori hüvesid kasutada ja linnarahvas ei teadnud Medienkunstlabor’ist midagi. Peale selle kurtsid kohalikud kunstiringkonnad, et enamik toimuvast oli liialt mehekeskne. See hoogustas maakonnamuuseumi Joanneumi korraldama uue kuraatori konkurssi. Eesmärk oli muuta labor laiemale kultuuri-, aga ka linnarahvale avatumaks. Et vältida järjekordset kommuunistumist, eelistati väljastpoolt tulnud kunstnikku. Lootus oli ka, et seeläbi paranevad labori rahvusvahelised suhted. Kuraatori ametiaeg on siin reeglina ainult kaks aastat. Minul kui kuraatoril on suhteliselt vabad käed. Pean võõrana tegema muidugi palju rohkem turu-uuringut kui kohalik, sest igasugu apsakad toovad halba kriitikat. Endise kuraatori poolehoidjad olid juba algusest peale kriitilised. Kardetakse liialt akadeemilist lähenemist ja laboriillusiooni lõhenemist. Siiani on ajakirjanduse vastukaja olnud positiivne. Minu esimene näituse teema “Kunstniku identiteet ja intiimsus digitaalses keskkonnas” sobib hästi ka minu enese päritolu kehtestamiseks. Sellepärast on peale Mare Tralla näituse kavas veel Piret Räni ja Eve Kiileri näitus. Piret Räni näituse “Hello Friend, Are You Impotent” avamisel saab üle pika aja näha ka eesti naiskunstnike grupeeringu Puhas Rõõm performance’it. Sügisel on plaanis Eve Kiileri näitus “Everyman Time Machine”.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht