Pealelend:KÄDI TALVOJA,RAUL MEEL

R. V. K. T.

KÄDI TALVOJA Mis tähendus on konkreetsel poeesial ja Raul Meele loomingul tänapäeval?

Konkreetsele poeesiale ja Raul Meele varasele loomingule pühendatud seminar töötab Kumu ekspositsiooni väljatõstena, annab pidepunkti, et süveneda selles kunsti paljususes ühte kitsasse lõiku.

Kuna tegemist on suhteliselt marginaalse nähtusega (Raul Meel on kui mitte pea ainus, siis kahtlemata suuna järjekindlam ja konkreetsem esindaja eesti kunstis), on terveid põlvkondi, kes pole konkreetsest poeesiast õieti midagi kuulnudki. Ma vist ei liialda, kui väidan, et ega eesti kunstis polegi sellist kunstnikku või fenomeni, kellest-millest oleks räägitud liiga palju ja liiga põhjalikult.

Konkreetse poeesia intriig seisneb asetsemises kunsti ja kirjanduse vaheruumis, loodetavasti pakub seminar seetõttu huvi ka siseringist väljaspool. Teise ala inimeste kõrvalpilk võib osutuda üsna inspireerivaks ja anda hoogu lugemisviiside lisandumiseks.

R. V.

 

RAUL MEEL

Kuidas on konkreetne poeesia teie arvates ajas muutunud?

Teie küsimuses resoneerib progressi nõue ja mu vastus tuleb ketserlik, sest minu meelest ei ole ma ise ega ole mu looming kümnete aastate kestel oluliselt muutunud.  

Mul on aina olnud ja on ikka veel äratundmine, et kõik oma hilisemate teoste algused avastasin loomingulise toimimise esimestel aastatel ja edasi tuli ainult kohatisi elevusi, vaimustumisi ja täiustumisi – seniajani.

Muuseas on mu looming olnud mingis murdosas ja suhteliselt juhuslikult poliitiliselt aktiivne, aga üsna loomulikult see pole ainus tegelikkuse ja tõe kriteerium.

Juba kaua aega olen tundnud, et peaksin argisest kiirustamisest vabanema ja peatuma ning vaatama peaaegu mitte midagi konkreetset. Vahtima – nagu siis, kui noore mehena avastasin oma teed.

Peaksin uuesti ootama, et võib-olla nõnda tuleb mulle hoopis teisem avastus.

K. T.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht