Pealelend – Kaarel Kütas, kunstnik

REET VARBLANE

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tänavune Füürer Praissi saaja on selgunud. Mõlemad kandidaadid – Mari Kartau ja Jüri Ojaver – ei ole mitte ainult head kunstnikud, vaid lausa legendaarsed kunstiväljal kõndijad, omapäi käivad kassid. Kumma kasuks otsustasite?

Füürer Praissi võitsid nii Jüri Ojaver kui ka Mari Kartau. Nomineerimine ja sellele järgnenud auhindamine on Metropoli galerii tunnustus mõlemale. Kartau ja Ojaver on kanged omaenda raja käimisega silma paistnud, hea huumorimeelega, kuid ka tõsiste teemadega tegelevad sirge seljaga loojad. Mõlemad on õppejõuna järgijaid tarmukalt samadele radadele juhatanud ja väärivad seega kumbki juhi ja rajaleidja nimetust.

Viigiga lõppes ka eelmise aasta Füürer Praiss, auhinna saajad olid siis Andrus Joonas ja Vilen Künnapu.

Füürer Praiss on omamoodi protestiauhind. Ka EKKMi Köler Prize oli alguses protest meil kehtiva kunstihindamise, parimate esiletõstmise vastu. Nüüd on sellest kujunenud kunstihindamise mõõdupuu, ideaalne kunstiauhind. Vähemalt Eestis. Füürer Praiss on ju parafraas Köler Prize’ile, mis on tuletatud Turner Prize’ist. Füürer seostab aga ka Hitleri ja totaalse režiimiga, kus kunst oli otseselt valitseva ideoloogia teenistuses. Teie mängite topeltmängu, sest teie kandidaadid ei astu kunsti keskteel. Millist tulevikku näete Füürer Praissile?

Tõukejõuks uue kunstiauhinna asutamisel ei olnud otsene protest. Pigem oli tegu naljaga, mille otsustasime teoks teha. Selle käigus teisenes esialgne nali millekski olulisemaks. Me tõepoolest tahame neid kunstnikke tunnustada. Valitud formaat aga pakub võimaluse kunstiauhindade andmise tavapärast praktikat pilada, kuid sellega koos ka selle üle mõtiskleda.

Kuulutame välja kaks nominenti, palume neil galeriis ühisnäitus teha ja mängime mängu, et parim saab võitjaks. Tegelikult oleme aga ette otsustanud, kuidas kunstivõistlus lõpeb. Eelmisel aastal sai publik pärast näituse külastamist kandidaatide vahel hääletada. Auhinnatseremoonial lugesime avalikult need hääled valesti kahte võrdsesse hunnikusse, kuulutasime välja viigi ja põletasime sedelid, et puuduks võimalus hiljem kiusatusele järele anda ja vaadata, kumb tegelikult rohkem hääli sai. Sel aastal oli kunstivõistlusel žürii, kes küll arutas asja, kuid tal puudus otsustamisõigus, sest otsus oli juba tehtud.

Võitjate valimine on praegu väga populaarne, vaadakem kas või telesaateid: parim kokk, parim noorlaulja, parim parodeerija, parim nõid jne. Võrdsete kandidaatide vaheline viik ausal kunstivõistlusel sobib meie ideoloogiaga. Selle viigi saavutamine ebaausate meetoditega aga annab meile võimaluse kõiki neid võistlusformaate parodeerida, Köler Prize’i sealhulgas. Füürer viitab asjaolule, et Füürer Praissi võitja on vääriline oma koolkonna tekkeks või on see tal juba olemas.

Füürer Praiss ei ole rahaline preemia, auhinnaks on nimelised kunstiobjektid ja tunnustus. Tegu on oma­algatusliku ettevõtmisega ja meil ei ole reegleid. Oleme otsustes vabad ja loodame mängu jätkata ning ka edaspidi millegagi üllatada. Ettevalmistused järgmise aasta nominentide valimiseks on juba alanud.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht