Pealelend – Taaniel Raudsepp

REET VARBLANE

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tallinna Kunstihoone suurprojekt „Riik ei ole kunstiteos“ on läbi, kevadnäituski avatud. Kuidas oled ise Katerina Gregose kuraatoriprojektiga rahul? Kas Eesti konteksti arvestades oleks võinud midagi teistmoodi teha?

See näitus oli suunatud Eesti Vabariigi sajandal aastapäeval kõnetama laia publikut, Eesti ühiskonda. Võib öelda, et see õnnestus hästi: ma ei ole oma elus mitte üheski kunstinäituse külalisraamatus näinud seda, et suur osa kirjutajatest ütleb, et näitus pani neid mõtlema. Selle näituse puhul oli see aga valdav. Sellelaadsele projektile on see ilmselt suurim kiitus – seda oli tõesti palju. Näitusest ja Marek Tamme kataloogitekstist (mis uuendatud kujul on ilmunud ka ajakirjas Keel ja Kirjandus) hargnes eesti ajakirjanduses arvestatav rahvuse ja rahvusriigi teemaline diskussioon. Mõtlemise ja mõttevahetuse stimuleerimine oligi näituse eesmärk.

Väga tore oli ise näitusel kohal olla 24. veebruaril, kui avasime uksed tasuta külastamiseks. Inimesed vaatasid, vestlesid ja mõtlesid kaasa, ikka rahulikult ja sõbralikult. Omamoodi reaktsioonina tuli arutelupäev „Riik ei ole kunstiteos“ riigikogus, kus eriti tuumakalt astusid üles Marju Lauristin ja Rein Lang. Kriitikat ilmus päris palju, tõstaksin esile vastupidistel seisukohtadel põhinevaid analüüse kahes rahvusvahelises väljaandes – Maria Walshi kirjutist Art Monthlys ja Harry Thorne’i lugu Friezes (mõlemad artiklid on teiste hulgas leitavad ka meie veebilehel).

13 000 näitusekülastust* on samuti hea tulemus. Tallinna Kunstihoone meeskond sai projektist palju kogemusi ning kindlasti teeme järgmisel korral midagi ka teisiti.

Missugune on projekti edasine käekäik? Millistes näitusepaikades ja millal seda veel näha saab? Kas projektis tehakse ka mingeid muudatusi?

Näitus ilmselt edasi ei rända. Paistab aga, et rännuplaanidest on sündimas uusi rahvusvahelisi koostööprojekte, millest saab ehk lähiaastail lähemalt kuulda. Rännuplaanide seismapanemise peamine põhjus on nende rahaline ja ka sisuline hind. Tallinna Kunstihoone meeskond on väike ja uued asjad nõuavad meie kogu tähelepanu, seetõttu ei saa me selle näitusega jätkamisse piisavalt panustada. Kindlasti aga rändavad mitmetele näitustele need kolmteist teost, mida me sellele näitusele kunstnikelt olime tellinud.

* See on külastuste arv kokku neljal näitusepinnal.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht