Rait Rosina kunstisotsioloogia ja Sorge huumorikool

SIRAM

Sorge näitus „Ervin on kohal“ ja Rait Rosina näitus „Kasulikud kunstitöötajad“ Pärnu Linnagaleriis raekojas kuni 11. I.

Sorge. Ervin on kohal, 2014.

Sorge. Ervin on kohal, 2014.

Alar Raudoja

Tegemist on küll täiesti erinevate isikunäitustega, kuid kokku sobivad kunstnikud päris hästi, sest mõlemad põikavad tavapäraselt radadelt kõrvale.

Rait Rosin on nimetanud oma näituse kunstimaailma hetkeseisu uurimuseks. See on teadupoolest nüüdiskunstis väga levinud retoorika. Põhjus on ilmselt akadeemilises surves: kunstnikudki peavad kaitsma teaduskraade ning üritama kuidagi oma tegevusest teaduslikku muljet jätta. Enamasti väljendub see dokumentalistlikus käsitlusviisis, mille tarvis teadagi mõjuvad kõige usutavamana video, foto ja tekst.

Ka Rosin dokumenteerib, kasutades selleks aga maalikunsti vahendeid, täpsemalt naivistlik-ekspressiivset, stiliseerituse astme poolest isegi popilikku käekirja.

Ta on sõnastanud oma uurimisteema näitust tutvustavas tekstis järgmiselt: „Millisel juhul võiks kunstnikus näha kasulikku kunstitöötajat? Kas sel juhul, kui ta pigem loobub kunstimaailma üldist kasu silmas pidades tööturu väljakutsetest ning pühendub oma loomingule nii-öelda ateljeevaikuses? Või juhul, kui ta kasutab igapäevaste töö­rollide valikut oma loomingu sisustamiseks tähendustega?“

Maalivalikus näeme koristajat, autojuhti, meremeest, medõde, baaridaami, bioloogi ja mitmete teiste elualade esindajaid. Kahel tööl tassib peategelane hiiglaslikku pintslit, kuid ka autoportreelised tüübid pole kunstniku rollis, vaid teevad välis- ja siseviimistlustöid.

Eestis pole sedavõrd avar tööalane ampluaa kunstitöötajate seas veel eriti levinud, suur jagu suudab siiski erialase õpetamistöö või muu selletaolisega hinge sees hoida. Mujal maailmas on aga ametid, mille kõrvalt kunstnik ollakse, üsna tavapärased.

Vastusena Rosina tõstatatud küsimusele, kas kunstnikust on rohkem kasu ateljeevaikuses või tööturul, võib öelda, et sotsiaalselt tundliku kunstiloome sünniks on kindlasti kasulik vahel tegelikkusega kokku puutuda. Uurimusliku ja kriitilise kunsti apologeedid eelistavad aga ise millegipärast olla mõne ülikooli või näitusemaja palgal. Ei teagi siis, kellele ja mis kasulikum on.

Sorge on deklareerinud oma näituse saatetekstis, et tema väljapanek peegeldab meie aja eklektikat sotsiaalses ja ka materiaalses mõttes. Eklektilisus on siin tõesti olemas, seda mitte tänu meediumide mitmekesisusele (peamiselt siiski maal ja installatsioon, mis on ju kunstis ammugi sõbraliku kooseksistentsi erinevaid vorme leidnud), vaid pigem lähenemisnurkade ja teemade hüplikkuse tõttu. Paiguti on mõnes ruumiosas moodustunud ka killuke tervikut, kuid üldiselt on tegu „siit nurgast ja sealt nurgast” kõrvuti asetatud ideede paraadiga.

Üks osa töödest järgib Sorgele tunnuslikku omamütoloogilist filosoofiat. Seda võib näha mõnedel maalidel ning ka altarit meenutavas assamblaažis, mis tegelikult on mõeldud rustikaalsete metallehete eksponeerimiseks.

Enamik selle näituse taiestest kuulub huumorikunsti valdkonda, aga ka selle žanri sees on palju sügavus- ja teravusastmeid. On kalambuuride illustratsioone. Üks ropumaid, kuid ka eksistentsiaalsemaid on visandlik maal „Surm kuseb“, kus on kujutatud täpselt seda, mis pealkirjas öeldud.

Mingi veider sotsiaalajalooline ja ühtlasi isiklik, nostalgiaga segatud laeng peitub töös, mille peamine komponent on teerulli alla jäänud nõukogudeaegne mänguasi plekist sõiduauto. Millegipärast toob see meelde metsikud 1990. aastad, kui sotsialismiaja mentaalsele pärandile toetudes asuti üles ehitama kapitalismi, alustades enamasti Opeli importimisega Saksamaalt. Peagi leidis see küll romulast läbikäinuna oma otsa vanametalliärikate tulubaasis.

Kujutava kunsti paradigma kohta ehk väheke lihtsameelne, kuid kahtlemata kõige tabavam ja vaimukam nali on miniinstallatsioon „Lõimumine“, kus on meisterlikult paaritatud Eesti õllekapp ja Vene matrjoška. See tootedisainiobjekt võiks vabalt olla vastavasisulise sihtasutuse maskotiks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht