Ressi Kaera 15. XI 1923 – 21. IV 2016

On lahkunud ajakirjanik ja kunstikriitik Ressi Kaera.

Ta sündis Tallinnas farmatseudi ja laulja perekonnas, lõpetas 1941. aastal Tallinna IX keskkooli (inglise kolledži). Aastail 1941–1944 oli ta koos emaga NSV Liidu tagalas, töötades Moskva Kehakultuuri Instituudi juures, pärast sõda mõnda aega ENSV Kehakultuuri-  ja Spordikomitee inspektorina, seejärel 1948. aastani ENSV Riikliku Filharmoonia repertuaariala juhatajana. 1951. aastast õppis ta Tartu Riiklikus Ülikoolis kunstiajalugu, lõpetades õpingud töö kõrvalt 1963. aastal.

1951. kuni 1973. aastani oli ta kultuurilehe Sirp ja Vasar kunstiosakonna juhataja. See oli muutuste aeg, millele ajakirjandus pidi kiiresti reageerima. Ressi Kaera toetas uusi suundumusi, noori kunstnikke ja kriitikuid, avaldades ka ise, iseäranis 1960. aastatel, terve rea artikleid ja intervjuusid kunstnikega. Ta leidis viisi, kuidas kirjutada uutest nähtustest, mainimata ühtegi kunstivoolu ehk tollal ärritavat ismi. Kaera avas lehes mitmeid uusi rubriike ning algatas mõttevahetusi arhitektuuri ja kunstielu aktuaalsetel teemadel. Ta respekteeris oma autoreid ning kooskõlastas nendega pisimadki parandused.

1961. aastast kuulus ta ajakirjanike liitu, 1963. aastast kunstnike liitu. Aastatel 1974–1994 oli ta Literaturnaja Gazeta korrespondent. Selles ametis täitis ta tänuväärset vahendajarolli, viis kokku siinsed ja Moskva kultuuriinimesed. Juba pensionil olles võttis ta meelsasti ühiskondlikke ülesandeid, tema nooruslikku kuju võis lausa viimase ajani näha näituseavamistel ja teistel kultuuriüritustel. Seltskonnas oli ta meeldiv, avara silmaringiga ja vaimukas kaaslane.

Avaldame kaastunnet lahkunu omastele.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Eesti Ajakirjanike Liit

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kunstiakadeemia

Kultuurileht Sirp

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht