Teod: Martin Pärn,EKA tootedisaini osakonna juhataja, Eesti disainiauhinna Bruno tänavune võitja

Martin P?,

 

Täna kell 16 avatakse arhitektuuri- ja disainigaleriis Eesti noore disaineri  auhinna näitus ja kuulutatakse välja tänavune auhinna Säsi võitja. Säsi 2006 nominendid on Pavel Sidorenko, Ingela Viks, Kaspar Torn, Björn Koop, Helico Pipistrello, Kaspar Paas, Ülle Jehe, Igor Volkov ja  Monika Järg. Kuna žürii (Signe Kivi, Martin Pärn, Sven Sõrmus, Mare Kelpman, Rain Pikand, Andrus Aaslaid, Hugo Mitt ja Ville Jehe) tegi otsuse alles kolmapäeva õhtul, kui Sirp oli juba trükikotta läinud, siis auhinnasaaja jääb selles Sirbis välja ütlemata.

 

Miks on vaja eraldi noorte disainipreemiat?

Nii-öelda päris ehk vanade disainerite disainiauhindu antakse kõikjal maailmas välja eelkõige disaini propageerimise eesmärgil, tuues eeskujuks paremaid tooteid; näidates, kuidas disain võib meie elukeskkonda positiivselt mõjutada, olla kultuuri kandja ning toimida samas ettevõtluse või avaliku sektori heaks. Säsi ehk noore disaineri preemia eesmärk on natuke teine: luua võimalusi andekatele noortele disaineritele, nende tunnustamise ja innustamise kaudu sellel mitte väga lihtsal teel jätkama. Eestis on vaid üksikuid palgalisi disainereid, nii et hakkama tuleb saada omaenda ettevõtlikkuse toel. Seepärast ongi meie teine eesmärk uute disainerite ja nende tegemiste toomine üldsuse ja eelkõige ettevõtluse huviorbiiti. Preemiat ei pälvi mitte objekt, vaid looja-disainer oma viimase aja tegevuse eest.

Omamoodi kvaliteedisertifikaadi saavad aga kõik Säsi nominendid, keda sel aastal on 8 ja kelle töödega saab tutvuda Pärnu mnt disaini- ja arhitektuurigaleriis. Säsi auhinnafond on 80 000 krooni ja koosneb disaini väärtustavate ettevõtete Thulema, Aquator, Haapsalu Uks ja SooSoo galerii eraldatud toetustest. Peapreemia on 50 000 krooni.

 

Kui võrrelda tänavusi kandidaate eelmise aasta omadega, mis arengutendentse võib näha?

Meie huvi on näidata eesti disainereid ja disaini võimalikult laias spektris ja seepärast on loomulikult hea meel, et esitatud on pea kõike ketsidest ja vaipadest high-tech meditsiinitehnika ja autotööstuseni välja. Samuti on teisel Säsi-jagamisel esindatud enam ettevõtluses juba tegutsevaid disainereid. Õpingute lõpusirgel olevate tudengite kõrval on nii oma kaubamärgi all unikaal- ja väikeseeriate tootjaid kui suurde rahvusvahelisse autotööstusesse murdnud tegijaid, kes mäletatavasti eelmisel aastal veel samuti koolitöödega konkursil osalesid.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht