Üleskutse: Eesti Kunstnike Liidu XII aastanäitus Tallinna Kunstihoones 3.III 2012 – 15.IV 2012

Ants Juske

Kevadnäitus Oleme viimased aastakümned kunstielus elanud killustunult, isegi kunstikriitikud ei suuda panna kokku eesti kunsti tervikpilti, rääkimata kunsti lähima arengu prognoosimisest. Kriitik ei saa parimagi tahtmise juures läbi rallida kõiki galeriinäitusi, käia Pärnus või Narvas. Killustumisega on käinud kaasas nii kuraatorite diktaat kui ka sulgumine oma siseringi, vastaste halvustamine ja mahategemine, soolisuse ja põlvkondlikul pinnal üles köetud vastasseisud.

Iga uus põlvkond on näinud vähegi laiapõhjalisema näituse puhul nõukogudeaegse ülevaatenäituste restauratsiooni, kuigi nad ise pole sel ajal elanud ega neid näitusi näinud. Sel ajal olid mäletatavasti kevad- ja sügisnäitused: esimene Tallinnakeskne, teine vabariiklik. Tartlastel olid oma näitused, mida sõideti pealinnast lausa bussiga vaatama, ja vastupidi.

Postmodernismi pooldajad deklareerivad küll sõnades pluralismi ja kõige lubatavust, kuid nende demokraatlikkuses võiks siiski kahelda. Igasuguste siltide all käib halastamatu võimuvõitlus: muidu väga head kunstnikud ei suuda end maksma panna, kuna ei valda turumajanduslikke nippe ega oska ära arvata, mis trend kuraatoreid parasjagu huvitab.

Siit ka, ja ma ei karda neid sõnu, idee teha üks eesti kunsti ülevaatenäitus. Kui juba 1919. aastal saime just eesti kunsti ülevaatenäitusel aimu, mis toimub ja mis hakkab toimuma, siis miks mitte nüüd? Üks selline näitus ei riiva kellegi huve, galeriid ja muuseumid võivad rahulikult oma näitusepoliitikat edasi arendada. Kuraatorita kevadnäitus ei ole ebademokraatliku ühiskonna nostalgiline meenutus, vaid tänase kunstielu demokratiseerimise katse.

Eesti Kunstnike Liidul on SA Tallinna Kunstihoone Fond nõukogu liikmete kaudu osalus Kunstihoone näitusepoliitikas, liit valib ka võimalikult laiapõhjalise žürii. Näitusele on oodatud nii kunstnike liidu liikmete kui liitu mitte kuuluvate kunstnike looming, kunstiliikidest on teretulnud kõik kaasaegse kunsti meediumid, alates traditsioonilistest nagu maal, graafika, skulptuur, installatsioon, video, lõpetades digitaalkunsti, heliinstallatsioonide ja linnaruumi kujundavate projektidega. Valikuvabadus kuulub iga kunstniku õiguste juurde.

Ants Juske

EKLi aastanäitust ettevalmistav toimkond (Anu Kalm, Mari-Liis Tammi, Karin Hallas-Murula, Andres Tolts, Jaan Elken) palub näitusel esineda soovijatel registreeruda kunstnike liidu büroos Vabaduse väljak 6 (III korrus hiljemalt 20. novembriks (nimi, sünniaasta, kontaktandmed, töö eeldatavad mõõdud ja tehnika) kirjalikult või elektrooniliselt ekl@eaa.ee, maria@ eaa.ee. NB! Formaadipiirang: tasapinnalise kunstitöö või kunstitööde sarja maksimaalne horisontaalne mõõde on 200 cm.

Näituse kohta on plaanis välja anda näitusejärgne kataloog. Näitusekomplekti koostab žürii, kes teeb valiku. Kevadnäituselt müüdud teoste eest laekunud rahaga toetavad kunstnikud SA Tallinna Kunstihoone Fond põhikirjalist tegevust ja sellega parendatakse Tallinna Kunstihoone kui kunstnikele kuuluva maja tehnilist seisukorda. Tööde müügihinnast annetavad kunstnikud minimaalselt 50% SA Tallinna Kunstihoone Fond ja maja haldavale Eesti Kunstnike Liidule (annetatu jaguneb võrdselt mõlema institutsiooni vahel).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht