Võidutöö ja lähtetingimused

Reet Varblane

  Endrik Mänd, kuidas kommenteerite nii Tallinna peaarhitekti kui ka võistluse žürii liikmena fakti, et kunstiakadeemia uue hoone arhitektuurivõistluse võidutöö „Art Plaza” ei hooli lähtetingimustest (kehtiv detailplaneering, hoone korruste arv jne). Mis juhtub, kui mõni tagapoole jäänud võistlustöö autoritest žüriiotsuse vaidlustab? Kui vaidlustatav on praegune otsus? Miks lähtetingimusi seada, kui neid täitma ei pea?

Võistluse läbiviimise käigus see küsimus juba laekus – kui rangelt tuleb hooneümbrikust kinni pidada? Võistluse korraldajad vastasid kõigile küsijatele (nii osavõtjaile kui ka otsuselangetajaile – R. V.), et põhimõtteliselt tuleb sellest kinni pidada, kuid kui arhitektid on piisavalt julged, et seda eirata, ning on sealjuures niivõrd loovad, et selle tagajärjel saab linn hoone, mis linna märgatavalt rikastab, võib nendest ka mööda minna. See on riskiga seotud ettevõtmine, kuid seda võib saata edu. See info oli kõigile võistlusel osalejatele kättesaadav. Ja seda kasutati võrdlemisi palju. Kui palju 96st laekunud tööst jäi täiesti korrektselt etteantud piiridesse, ei oska täpselt öelda, kuid paljud tööd ületasid neid piire. Enamus neist žürii äramärkimist ei leidnud, aga üksikud jäid kindlalt sõelale ja hakkasid positiivselt silma. Parim neist oli kahtlemata võidutöö.

 

Mis seisus on Tallinna linnaplaneering? Või on tõesti õigem struktuur üksikute väärtobjektide järgi ümber teha (nii absurdne kui see ka ei tundu)?

Mis puutub Tallinna detailplaneeringusse, siis see on suhteliselt vana. Kunstiakadeemia laiendamine nägi algusest peale ette vana hoone lammutamise ja uue ehitamise. Võistlusse sisse kirjutatud tingimus, et uus hoone peab jääma senises detailplaneeringus määratud krundi piiresse, oli tõenäoliselt tingitud sellest, et hoida uue hoone ehitamise juures kokku aega ning jätta vahele üks aeganõudev etapp, detailplaneeringu koostamine. Praegu tundub võistluse tulemus piisavalt väärikas, et hakata detailplaneeringut muutma.

 

Kuivõrd tuleb linnaplaneerimise juures täita kehtivaid reegleid, kuivõrd mitte?

Kui sellele paigale tehakse uus detailplaneering, siis ei ole see kuidagi vastuolus kehtiva seadusega, see on normaalne praktika. Ja kui selle tingib niivõrd mainekas võistlus, nagu seda oli kunstiakadeemia uue hoone rahvusvaheline arhitektuurivõistlus, siis on see igati õigustatud. Loomulikult järgib uus detailplaneering kõiki seadusi.

 

Kas uus planeering tuleb?

Kahtlemata.

 

Kas olete võistluse tulemusega rahul?

Igati, seda nii arhitektuurses kui ka linnaehituslikus plaanis. Pean silmas linnaruumi ja kunstiakadeemia visuaalset suhtlemist, kommunikatsiooni. Kunstiakadeemia on olnud siiani sissepoole suunatud, võiduprojektis on nii arhitektuursete kui ka linnaehituslike võtetega suude­tud tekitada kunstitudengite ja linnakodanike dialoog.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht