Vaala kunstipreemia Kiwale

Elnara Taidre

Kiwa Haapsalus „Kultuurikatapultide” teisel päeval. Jaan Klõšeiko Vaala galerii pressitekstist: „Kiwa oli sel suvel oma ambient-heliüritusega ühe päeva peaesineja Haapsalus „Kultuurikatapultide” kunstinädalal. Samuti kureeris ta sügisel Kumu hoovis toimunud novaatorlikku visuaalseid vorme helikunstiga ühendavat „Audiogalerii” üritust, kus osalesid eksperimentaalsed helikunstnikud Eestist, Lätist, Soomest ja USAst.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laureaat lähetatakse preemiaks juunis Šveitsi „Art Basel’i” messile, ühele rahvusvaheliselt hinnatumale kunstisündmusele. 2008. aasta kevadel kureerib Kiwa Vaalas iga-aastast noore kunsti näitust.”

Kiwa tegutseb eesti kunstiväljal 1990ndate algusest, ning on pälvinud tähelepanu oma kunsti mitmekesisusega: ta on kasutanud oma loomingus skulptuuri, maali, grafitit, videot, performance’it, installatsiooni. Liikudes teksti, heli ja visuaalse kunsti vahemaal, defineerib Kiwa ennast metameediakunstnikuna: tema kunstiproduktsioon moodustab terviku, interdistsiplinaarse hüperteksti, kus kõik märksõnad on omavahel seotud.

Kiwa nihestab tuttavaid tähendusi, segab „kõrge” ja „madala”, „sügava” filosoofia ja „pealiskaudse” pop-esteetika, naudib erinevate kultuurikihtide ja -märkide (Alice, Lolita, jaapani pop, Borges, labürint, madrusesärk, Euroopa Liit, glossolaalia, Anne Veski, „Hukkunud Alpinisti hotell”) sünteesimist ja tsiteerimist, kuid ka olematute bändide produtseerimist (Aliceloleeta) ning uute mõistete leiutamist omamütoloogiliste nähtuste tähistamiseks (metabor, ürgheli).

Viimasel paaril aastal on Kiwa silma paistnud kuraatorina: lisaks helikunstiüritustele (elektronmuusiku ja e-poetessi AGF kontsert Tartu botaanikaaias, „Audiogalerii” Kumu hoovis ja galeriis 008), on ta üsna järjekindalt ette võtnud näituste kureerimise (noore kunsti näitusesari galeriis 008, „Tekstist masinani” Rael Arteli Non-Profit Project Space’is) ning koostanud ka mikrokirjanduse antoloogia („Tekstilääts: kangelasema toitepiim”). Tegutsedes mitme distsipliini vahemail, on Kiwa tutvustanud uusi tegijaid ja kaasaegse kultuuri eksperimentaalseid nähtusi.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht