Väärt kunst ühes veebikeskkonnas

NOARi internetikeskkonna eesmärk on koondada Läänemere maade nüüdiskunstnikud.

Reet VarblaNe

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Reedel, 15. mail avati uhkelt ja pidulikult uus nüüdiskunsti keskkond NOAR, kõigepealt päeval kõikidele maalimisaktsiooniga „Kunsti peab saama“ Vabaduse väljakul ja siis õhtul Tallinna Kunstihoones. Keskkonna initsiaator on kunstiinimestele tuttav Tami galerii galerist Andra Orn.

Millist rolli hakkab see keskkond kandma Eesti kunstiväljal?

Andra Orn: Eesti nüüdiskunsti keskkonnal NOAR on kaks suuremat eesmärki. Esiteks tahame teha eesti nüüdiskunsti avastamise praegustele ja ka uutele kunstisõpradele lihtsamaks. Eestis on väga palju maailmatasemel visuaalset kunsti, kuid paraku ei jõua kõik näitustele, ka meedia vahendusel jõuab publikuni ainult killuke. Laialt on levinud arvamus, et kaasaegne kunst tähendab üksnes midagi performatiivset, aga unustatakse, et kuhugi ei ole kadunud tipptasemel graafika, maal, foto jne. NOARi soov on tuua eesti nüüdiskunst kogu mitmekesisuses ühele platvormile kokku.

Teine eesmärk on laiemale publikule suunatud kunstialane teavitustöö. Eestis on tasemel kunstikriitikat, aga see kõnetab kunstiteadlikumat publikut. Inimestele, kes alles otsivad teed kunsti juurde, on vaja mõnevõrra teistsugust lähenemist, veidi lihtsamaid sõnumeid.

Teeme koostööd kõigi suuremate kunstiorganisatsioonidega ning soovime teosed suurematest kunstisaalidest tuua ka NOAR.eu keskkonda, et publik saaks tutvuda teostega ka interneti vahendusel. See annab kunstnikule ühtlasi võimaluse oma teoseid kauem eksponeerida, sest näitused on üleval ainult kaks kuni neli nädalat ning tihti inimesed lihtsalt ei jõua neid külastama. Kunstnik on aga valmistanud oma näitust ette aasta aega. Teeme koostööd Tallinna Kunstihoonega, kus skulptuurinäituse „Kehakeel“ teosed on müügil ka meie keskkonnas, samuti Tartu Kunstnike Liiduga ning ka eragaleriidega. NOAR ei tegutse ainult internetis. Teostega saab ka vahetult tutvuda või siis tellime need oma koostööpartnerite juurde Tartus ja Tallinnas.

NOAR alustab eesti nüüdisaegse professionaalse kunsti koondamisega, kuid vaatame ka lähiturgude suunas. Pikemas plaanis on eesmärk koondada NOAR.eu alla Lääneremere maade kunstnikud (selle plaaniga seondub ka meie nimi NOAR kui Nordic and Baltic Contemporary Art). Kuigi sellised internetikeskkonnad on mujal maailmas väga populaarsed, siis lähiriikides sellist põhjalikku ja IT-poolelt tipptasemel platvormi ei leia. Eestiski on varem üht teist tehtud, kuid siis ei olnud selleks veel õige aeg. IT osas oleme eeskujuks võtnud maailmas juba läbi löönud keskkonnad.

NOAR täidab oma veebikeskkonnaga ühe Eesti kunstivälja tühimiku. Juba praegu, kui keskkond on alles värskelt avatud, on huvi tohutu ning kunstnike ja ka publiku positiivne tagasiside teeb rõõmu. See annab jõudu edasi tegutseda. Tööd on palju, kas või üle Eesti kunstnike kohta info kokkukogumine nõuab meeletult aega, tähendades paljude kunstnike puhul seda, et teos tuleb ise üles pildistada, üle mõõta ja kogu info tekitada. Aga seegi protsess on huvitav.

Miks viisite avapäeval kokku professionaalsed (maali)kunstnikud ja tänavakunstnikud? 

Viisime kokku tänavakunstnikud Babachi, Sim Karese ning Edward von Lõnguse ja maalikunstnikud Maarit Murka, Mall Nukke, Laurentsiuse ja Kiwa), kes lõid Vabaduse väljakul otse publiku silme all spetsiaalselt selleks püstitatud neljale seinale oma teosed. Soovisime tuua professionaalsed kunstnikud välja oma mugavustoonist ning lasta neil proovida teistsugust kunsti tegemise viisi. Tänavakunst on praegu väga aktuaalne ning siiani on arutluse all, kas see on ikka kunst. Edward von Lõngust teatakse aga ka väljaspool kitsast kunstiringkonda. Aktsioonis püstitasime mitmeid küsimusi. Maalikunstnikud Murka ja Nukke maalisid oma teosed varem valmis, tänavakunstnikud lisasid neile oma nägemuse. Laurentsiuse ja Lõnguse teose puhul oli see aga vastupidi. Lõngus valmistas oma šablooni ning Laurentsius maalis sellele koha peal juurde. Kiwa on tuntud mitmesuguste tehnikate kasutamise poolest, tema teose sünnile aitasid kaasa Rebel Angeli bändiliikmed.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht