In memoriam Valli Lember-Bogatkina

In memoriam Valli Lember-Bogatkina

Valli Lember-Bogatkina 30. X 1921 – 14. VI 2016

On lahkunud eesti akvarellikunsti grand old lady, aga ka dekoratiiv-monumentaalmaali silmapaistvamaid viljelejaid.

Valli Lember-Bogatkina sündis Tartus, ent juba 1922. aastal kolis perekond Tallinna Nõmmele. 1935. aastal hakkas ta õppima Pallases, läks aga 1936. aastal üle Riigi Kunsttööstuskooli. Tema diplomitööks oli mosaiik „Sügisannid“. Õpinguid jätkas ta 1941. aastal Tallinna Kujutava ja Rakenduskunsti Koolis, 1942. aastal lühikest aega Tartu Kõrgematel Kujutava Kunsti Kursustel. 1944. aastal võeti ta Eesti Kunstnike Liitu.

Sealtpeale töötas Valli Lember-Bogatkina Tallinnas vabakunstnikuna. Sõjajärgsetel aastatel tegi ka eesti kunstis ainulaadseid mosaiikpannoosid. Tema klaasimaalidest on tuntud „Vanemuise laul“ (1955) ja „Laul“ (1961). 1960. aastate algul võttis ta koos Margarethe Fuksiga ette uusehitiste kaunistamise: valmisid sgrafiito Kalevi spordihalli fassaadil (1962) ning Mustamäe tee ja Ehitajate tee suurpaneelelamute otsaseinte kompositsioonid.

Ta viljeles akvarelli ja akvarellmonotüüpiat, mida iseloomustab järjest hoogsamaks ja vabamaks läinud käsitluslaad, sageli abstraktne või poeetilis-sümbolistlik kujundlikkus. Teda inspireeris loodus, oma reisidelt Nõukogude Liidus ja väljaspool (Kuuba, Norra, Soome, Hiina) tõi ta kaasa akvarellisarju. Palju portreid valmis estoonlastest – see teater oli talle koduks juba sõjapäevil, kui ta töötas seal Voldemar Haasi abilisena.

Lember-Bogatkinat autasustati Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, 2011. aastal pälvis Tallinna linna teenelise kultuuritegelase preemia ja 2012. aastal Vihula valla elutööpreemia.

Valli Lember-Bogatkina jääb meie mälestustesse erakordselt elurõõmsa, elutahtelise inimesena, kes pakatas tegutsemislustist ja ettevõtlikkusest ning armastas enda ümber inimesi.

Avaldame kaastunnet lahkunu omastele.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Akvarellistide Ühendus

Eesti Vabariigi Kultuuri­mi­nisteerium

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Ärasaatmine on Kaarli kirikus pühapäeval, 19. juunil kell 14.

Sirp