Eesti algupärand meelitab lugejaid

ANDREA RUUD, Tallinna keskraamatukogu e-raamatukogu spetsialist

Tallinna keskraamatukogu e-raamatukogu ELLU 2017. aasta edetabeli esikümnes on kuus eesti autori teost ja neli tõlketeost. Enim laenatud eesti autorite teosed on Katrin Pautsi „Tulekandja“ ja „Politseiniku tütar“, Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik“ ja „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“, Mihkel Raua „Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda“ ning Urmas Vadi „Neverland“. Ka Indrek Hargla 2010. aastal ilmunud raamat „Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus“ on siiani populaarne. ELLUst on seda sel aastal laenatud 70 korda, eelmisel aastal 74 korda, seepärast on raamatukogu litsentse pidevalt juurde ostnud.

Kirjastused müüvad meie raamatukogule laenutuskordadega piiratud e-raamatute litsentse. E-raamatukogu ELLU avamise järel kehtis litsents 35 laenutuskorda, 2014. aasta algusest kahanes määr 20 laenutuskorrale ning 2015. aasta teisest poolest müüb enamik kirjastusi litsentse, mis kehtivad 10 laenutuskorda. ELLUsse e-raamatute ostmiseks vajab raamatukogu autoriõiguste omaja nõusolekut, mida küsime nii esmakordsel ostul kui ka lisalitsentside ostmisel. Kui autoriõiguste omaja litsentsi ostuks nõusolekut ei anna, siis lugeja e-raamatukogust e-raamatut laenata ei saa. Euroopa Liidu autoriõiguse direktiiv ja Eestis kehtiv autoriõiguse seadus on loonud seega olukorra, kus e-raamatute kättesaadavus raamatukogudes sõltub autoriõiguste omaja otsusest.

Huvi e-raamatute laenamise vastu kasvab iga aastaga. 2015. aastaga võrreldes kasvas ELLU e-raamatute laenutuste arv 2016. aastal ligi 30%.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht