Eesti kirjanduse klassikud rahvaloendusest

Veiko Märka

Kogunud ja toimetanud Veiko Märka „Kes sa oled?” „Olen perenaine,” vastab küsitav, „Liis Andervaks.” „Kust vallast, kunas sündinud, abiellunud, kunas Terikeste mõisa maadele asunud, mitu last, misnimelised, kes on mees ja kas on varemalt mõisa teeninud?” pärib Kadri. Kui ta on saanud täpsed andmed, tõuseb üles ja ütleb: „Sina, Liis Andervaks, hoolitse rohkem oma laste eest, siia tulles nägin neid poris püherdamas, olid mustad kui põrgulised.” August Gailit, „Toomas Nipernaadi” „Mitu venda sul või õde? Isa, ema elavad?” Mina üksi, kibe tõde, kõik nad ära surivad. Juhan Liiv, „Rändaja” „Ainult siis, kui kümme tuhat meest üheskoos ussisõnu lausuvad, ärkab Põhja Konn oma salajases pesas ning tõuseb taeva alla. Kus need kümme tuhat meest on? Me ei saa kümmetki kokku!” Andrus Kivirähk, „Mees, kes teadis ussisõnu” „

Visak … Kes veel?”
„Visak, siis on Kärd ja siis on Toots.” „
Jaa, jaa, siis olen mina,” lausus Toots köhatades.

Oskar Luts, „Kevade”

Mõnikord akent avades tundis Eero inimese lõhnu. Kui tema all oleva korteri aken oli lahti, tõusis sealt soojust, parfüümi-, supilõhna. Seal elas keegi. Kuid muud polnud tast teada. Ka seina taga elas keegi, ülal samuti.

Mati Unt, „Sügisball”

Nõnda siis, täna kahe nädala eest jõudsime meie Peterburist kange kevadvihma käes siia Võisikule pärale. Eeva, üheksa-aastane Jüri, kes tal minu nõudmise kiuste Peterburis kaasas oli, ja Timo, teener Käsper, toaneitsi Liiso ja mina. Ja kutsar Juhan muidugi. Ja feldjääger koos kolme sandarmiga.

Jaan Kross, „Keisri hull”

Seega oli kindel, keegi pidi seal elama. Aga kes see keegi õieti oli, see ei huvitanud eriliselt kedagi. Sest kellesse puutus Põrgupõhja uus peremees. Kulus hulk aega, enne kui needki, kel vägi ja võimus, temast kuulda said ja talt aru pärisid. Aga uue peremehe paberid olid korras: nimi Jürka, kristlikus abielus Lisetega, ilma lasteta.

A. H. Tammsaare, „Põrgupõhja uus Vanapagan”

Valemängur, laadaline,
parkal, kingsepp, varas –
igamees mul täna sõber,
iga iste paras.

Betti Alver, „Kaks kevadlaulu”

Keegi ei andnud nõu.
„Miks teid nii palju on?”
„Sündisime …” vastas keegi aralt.
Tekkis ebamugav vaikus.

Juhan Smuul, „Muhulaste imelikud juhtumised …”

”Kuidas oli teie nimi?” küsis vanahärra ja lisas juurde: „Kuulsin küll, aga vana pää ei pea kinni.” Ja kui Indrek oli vastanud, ütles ta: „Ilus nimi, väga ilus nimi. Aga raamatusse kirjutame Heinrich: see on veel ilusam kui Indrek.”

A. H. Tammsaare, „Tõde ja õigus” II

Linnas elasid Arstid, Õpetajad, Advokaadid ja Insenerid. Maal elasid ainult kolhoosnike järeltulijad, Metsamehed, Joodikud ja kõik need Alatud Maanaised, kellega Naise Eelmine Mees – see, kelle Naine surnuks karjus – tema seljataga maganud oli! Peale selle oli maal väga halb kool, kus Lapsed targaks ei saanud ja seepärast elasidki Naise sõnul maal ainult Lollid.

Olavi Ruitlane, „Naine”

„Kes te olete?”
Võõras neiu maigutas ainult suud.
„Kes te olete?” kordas vanahärra selgemalt.
Külaline tegi vastuse asemel kentsaka „niksu”.
„Aa, soo,” tähendas majahärra ja tõusis aeglaselt püsti, „kui ma ei eksi, siis tulete Narvast –”

Eduard Vilde, „Uus toaneitsi”

Arno astus Tõnissoni juurde, kes parajasti klassituppa tahtis minna, ja ütles talle tasa: „Lähme ütleme, mis nad tast kiusavad.” Aga Tõnisson kehitas õlgu ja vastas kuival toonil: „Tulgu’s välja, mis ta seal sängi all vedeleb. Ega teda ära ei sööda!”

Oskar Luts, „Kevade”

Silmitsesin kõiki uurivalt. Oli vaja välja töötada kindel plaan! Tahtsin seda juba öelda, kuid kojamees Runnel jõudis minust ette.
„Ärge kartke midagi!” ütles ta. „Mul on vee all suur loss, viime rahva sinna.” Kõik vaatasid talle kohkunult otsa. Kojamehe silmad olid veripunased ja särasid kummaliselt.
„Kas te ei usu või?” küsis ta. „Ma olen vetevalla prints. Mul on meres suur palee! Ajame rahva vette ja olemegi pääsenud.”

Andrus Kivirähk, „Ivan Orava mälestused”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht