Gohar Markosjan-Käsper 14. VII 1949 – 10. IX 2015

Lahkunud on Gohar Markosjan-Käsper, vaikse olekuga hinnatud prosaist, kelle raamatud olid pikka aega Eesti venekeelse kirjanduse omapäraseks mõõdupuuks. Tema loomingust võib leida tundlikku stiili, mõtisklusi kunstist ja sotsiaalset närvi, eri žanre ja vorme. Koos Kalle Käsperiga moodustasid nad kirjanikest abielu- ja koostööliidu, olles teineteise tõlkijad ja kaasautorid.

Gohar Markosjan-Käsperi loomingus on erilisel kohal kirjaniku sünnimaa Armeenia. Armeenias elasid ta vanemad: ooperilauljast isa ja balletitantsijannast ema. Armeenias õppis ta meditsiini ning kohtus oma tulevase abikaasaga (ühised tuttavad palusid tal korraldada ekskursiooni Eestist tulnud ajakirjanikule).

1991. aastal kolis ta abikaasa juurde Eestisse. Siin pühendus nõelraviarstist meditsiiniteaduste kandidaat ja ühe luulekogu autor kirjandusele ning hakkas kirjutama proosat. Juba esimene romaan „Penelope“ (1998), kus ta kirjeldab üht päeva noore armeenia naise elust Nõukogude Liidu kokkuvarisemise ajal, tegi temast hinnatud kirjaniku. See ühtaegu nukker ja naljakas romaan on tõlgitud prantsuse, saksa, hollandi ja hispaania keelde. Aegamööda valmis armeenia naiste saatusest tetraloogia, mille romaan „Helena“ (2000) tõlgiti eesti keelde, romaan „Karüatiidid“ (2003) pälvis Eesti Kultuurkapitali auhinna venekeelsele autorile ning romaan „Penelope alustab teekonda“ (2007) pärjati Juri Dolgoruki nimelise preemiaga.

Gohar Markosjan-Käsperi viimaste aastate looming liikus ulmekirjanduse radadele, millele viitab kuuest romaanist koosnev sari „Neljandik beetast“. Samal ajal võitles kirjanik raske haigusega, kirjeldades seda autobiograafilises romaanis „Memento mori“. See teos pälvis Eesti Kultuurkapitali auhinna (2012) ning on ilmunud ka eestikeelses tõlkes. Samuti on eesti keeles ilmunud ka Markosjan-Käsperi novellikogu „Teekond säravatele tippudele“ (2006).

Gohar Markosjan-Käsper oli 1998. aastast Eesti Kirjanike Liidu liige, ent ta tegi koostööd ka Venemaa kirjandusajakirjadega ning tema loomingust peetakse lugu Armeenias. Tema peenetundeline proosa puudutab kõigi maade lugejaid.

Eesti Kirjanike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht