Henrik Visnapuu auhind Elin Toonale

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides otsustas aasta eest taastada Henrik Visnapuu nimelise kirjandus- ja kultuuriauhinna. Selle pälvib eesti või võõrkeeles ilmunud Eesti-aineline teos, esile võidakse tõsta ka elutöö. 2. jaanuaril, Henrik Visnapuu 132. sünniaastapäeval selguski taastatud auhinna esimene laureaat: auhinna sai Elin Toona elutöö eest eesti- ja ingliskeelse kirjanikuna.

Kirjanik Elin Toona

Erakogu

Elin Toona on käsitlenud oma loomingus tundlikult ja meisterlikult pagulust ning elu võõrsil. Tema sulest on ilmunud romaanid „Puuingel“, „Lotukata“, „Sipelgas sinise kausi all“, „Kaleviküla viimane tütar“, „Kolm valget tuvi“ ja „Mihkel, muuseas“. Raamatud „Rõõm teeb taeva taga tuld“ ja „Ella“ põhinevad dokumentaalsel ainestikul: üks kõneleb autori vanaisast Ernst Ennost, teine vanaemast Ella Ennost. Palju tähelepanu ja tunnustust on pälvinud Elin Toona 2013. aastal USAs ilmunud autobiograafiline teos „Into exile: a life story of war and peace“, mis ilmus nelja aasta pärast pealkirjaga „Pagulusse. Lugu elust, sõjast ja rahust“ ka eesti keeles (tlk Kersti Unt). Elin Toona on kirjutanud veel lühiproosat, luuletusi, kuuldemänge ja artikleid. 1944. aastal Eestist koos ema ja vanaemaga pagenud kirjanik elab pärast 77aastast kodumaalt eemalolekut taas Eestis ning töötab järgmiste käsikirjade kallal.

Henrik Visnapuu nimeline auhind asutati 1952. aastal, selle välja­andmine katkes vahepeal 2007. aastal. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides annab taastatud auhinda välja koos Eesti Kirjanike Liidu ja Luunja vallavalitsusega. Žüriisse kuulusid Sirje Kiin, Jürgen Rooste ja Toomas Liivamägi ning kandidaate esitati seekord 15. Järgmine Henrik Visnapuu auhind antakse välja 2024. aastal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht