Kommipuu

Vapper draakonipuu on näinud väga palju, ta teab ja võib rääkida mõndagi.

MIKA KERÄNEN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

29. märts 2020. Istun oma Annelinna korteris vabatahtlikus karantiinis. Linna peal jõlgub koroonaviirus, tuleb kodus kuidagi iseendaga toime tulla.

Märkasin, et vana kolleeg jagab Facebookis niisugust üleskutset, et lase aga abikaasal vastata portsule küsimustele ja postita vastused oma seinale.

Ma ei tea, kes need küsimused oli koostanud, kuid see oli kihvt ettevõtmine. Oleksin ka tahtnud osaleda. Paraku elan üksi koos oma toataimedega. Minu kõige vanem kaasvõitleja on vapper draakonipuu, kes on kasvanud mul kaks korda lakke. Olen pidanud paljundama teda pistikutest ja jaganud sõpradele.

Ma kutsun teda kommipuuks, sest päris tipus, seal, kust uued lehed tulevad, kasvavad kommid. Esimest korda avastasime sealt maiustuse siis, kui mulle tuli külla üks sõber koos oma kolmeaastase tütrega. Ütlesin, et see taim on kommipuu. Laps vaatas taime kõhklevalt, aga ema võttis ta sülle ja koos leidsid nad ladvast Tupla.

See oli ammu – 28 aastat tagasi ühes Ida-Soome kutsekooli ühikatoas.

Naist mul enam pole, aga mõtlesin, et äkki kommipuu on nii lahke ja vastab nendele küsimustele. Kommipuu on näinud väga palju, ta teab ja võib rääkida mõndagi.

1. Kui ma vaatan telekat, mis seal kõige suurema tõenäosusega jookseb?

Sul pole telekat, aga arvutist vaatad jalkat.

2. Kui me läheme koos restorani, mida ma tõenäoliselt tellin?

Miks me ei lähe kunagi koos restorani? Mispärast? Ega toataimed restoranis keelatud pole? Me võiksime minna koos sinna söögikohta, kus sa käid oma sünni­päevadel. La Dolce Vita. Broneeriksid lihtsalt parajalt varjulise nurgalaua kahele, otsene päike kõrvetab lehti.

Ma tahaksin näha, mis näo ettekandja teeb, kui sa küsiksid: „Kas te võiksite tuua alustaldrikuga vett minu taimele?“

Muide, ma tean küll, mis sa tellid. Esiteks sa küsid kannu vett, kuigi kõik naised eelistaksid oma pokaalis näha valget veini. Eelrooga sa ei taha, tellid endale Imperiale, kuigi seda pole enam kümme aastat menüüski. Õnneks oskavad nad seda sulle teha, sest see on täpselt sama mis Miss Italia, ainult valge ehk ilma tomatipüreeta.

3. Millist toitu ma vihkan?

Sa pole valiv. Minu meelest ei vihka sa ühtegi toitu, niimoodi on sinu ema sind kasvatanud. Sa sööd kõike täpselt nii, nagu sõi Mati, sinu prantsuse buldog. Mulgipudruga oli keeruline, seda ma mäletan ajast, kui me kolisime Ilomantsist Tartusse. Sulle ei meeldinud see, et kartulipudru sees olid õhulised odra­kruubid, mis prõksusid hammaste vahel, aga sa harjusid ära.

Aga ma tean, mis jooki sa vihkad kohe täiega. See on šampinjonivein, onju. Sa räägid alati kõigile, kui kohutav see oli Lõuna-Korea peaministri vastuvõtul Soulis.

4. Mida võiksin süüa iga päev ilma tüdinemata sellest?

Šokolaadi.

5. Mis muusikat ma kuulan?

Sinu lemmikbänd on Ralph Eugene Meatyard, nagu sa ise ütled, sest oled veendunud, et Michael Stipe võttis tema nime oma bändile, kuigi ansambli liikmetest keegi seda ei kinnita. Nii et eks ikka R.E.M. Alguses kuulasid kasseti pealt, siis tulid CDd ja nüüd, peale lahutust, on sul kõik nende vinüülid ka, mis oled kätte saanud.

6. Mis filmid mulle meeldivad?

„James Bondid“. Kas sa ikka oled kursis sellega, kui palju sa räägid omaette šoti aktsendiga inglise keeles?

7. Mida ma kardan?

Venelasi. Tasuks tulla maa peale, 007. Sa oled varsti viiskümmend!

8. Mis kodutöid ma ei oska?

Sa oskad vist ikka kõiki kodutöid. See üllatas mind positiivselt, kui sa lahutasid. Ma kartsin kõige hullemat, aga vannituba on sul alati puhas, köögi kraanikauss ka. Teised toad on nagu on. Pole hullu. Õnneks sa vähemalt tuulutad piisavalt.

Ma olen ka uhke, et hakkasid tegema süüa pärast lahutust, kuigi sinu motiiviks oli vist kättemaks eksile, kui ma sain õigesti aru. See oli väga lõbus, kui su eksuke ja tütred tulid siia esimest korda õhtusöögile. Sa praadisid neile haugi ja ma mäletan, kuidas su eksuke kiitis toitu ja sina deklareerisid, et oled ju varem ka haugi praadinud.

Valevorst! Sa polnud varem mitte kunagi haugi praadinud.

Hea mees! Sul oli lihtsalt vaja näidata, et oled mingi Jamie Oliver II, et eksuke hakkaks mõtlema, kas tasus ikka lahutada, kui jäi ilma nii suurepärasest Soome kokast. Sinu toidutegemise motiiv oli kättemaks ja väga kaval selline. Sitt mees oled.

9. Mida ma oskan eriliselt hästi?

Olla sitt mees. Isegi kaine peaga. Oskad ka edukalt koperdada ja kasta lillepotte nii, et muld pritsib põrandale. Aga päriselt, sa oskad ka olla vait ja kuulata.

10. Mis tööd tegema sa ei soovitaks mind mitte mingil juhul?

Aedniku tööd. Nali! Kui ma ütlen päris otse, relva ma sinu kätte ei annaks. Ei, isegi kui poleks padruneid sees. Armeesse sind ei palkaks. Sa tapaksid kõik ära ja laseksid enda ka maha tappa kuskil pärapõrgus.

11. Kui võidaksin Vikinglottos peaauhinna, mida ma selle rahaga teeksin?

Maksaksid ära oma õppelaenu. Tead, vahel ma mõtlen, et kas sul oli vaja osta mind lillepoest kohe, kui said kätte oma elu esimese õppelaenu? 160 fimmi ja siiani oled hädas selle õppelaenuga. Ma tahan muuta eelmist vastust: rahandusministrina ei sooviks ma sind näha.

12. Mis värv iseloomustab minu iseloomu?

Punane, nagu aknalaual küpsenud paprika.

13. Mis ajab mind inimeste juures kõige rohkem närvi?

See, et nad ei löö palli väravasse, kui nad on juba boksi sees. Alati, kui mõni sinu mansa mees saab karistusala sisse, karjud, et löö juba, kui on võimalus! Ma pole ise näinud sind mängimas. See kempsupaberirulli tagumine suures toas ei lähe arvesse, aga sa olevat olnud päris ohtlik boksi sees, kui teie klubi Kiteen-Kisa Toverit tõusis mudaliigast Ida-Soome viiendasse divisjoni.

14. Mille kallal võiksin nokitseda tundide kaupa?

Joonistada. Praegugi oled joonistanud kaks nädalat uue raamatu tegelasi. Sa isegi ei näita neid oma illustraatorile! Ja-jaa. Ma tean. Sa tahad näha, mida tema joonistab. Nii on sinu arvates lahedam. Sa võiksid hoida mõned joonistused alles ja kinkida kas või kirjandusmuuseumile. Sa lubasid Urmasele. Pea meeles, lubadus on lubadus!

15. Mis ajab mind vihale?

Kui mõni jalgpallur ei anna endast parimat, siis lähed ikka päris leili.

16. Aga mis teeb mind rõõmsaks?

Jalgpall ja seks.

17. Milline on minu parim iseloomuomadus?

Truudus.

18. Aga kõige halvem?

Seesama truudus. Halloo! Eksabikaasale ei ole vaja olla truu. Kas oled kohtunud küpse Kreeka naisega? Jah! Oled küll. Ma tean. Kohtusid ja sina, oinas, ei läinud temaga ujuma, kuigi ta kutsus sind. Loll ja lollim ja sina veel lollim, põdemise maailmameister Mika, otse Annelinnast, Tartust! Tead, mis on kõige hullem? Kõige hullem on see, et sa vihkad iseennast. Proovi uskuda armastusse. Mine otsi mõni kena välimusega arst ja armu ära.

19. Millised kolm asja on mul alati kaasas?

Võiksin vastata, et korteri võtmed, prillid ja kümneeurone, aga vastan siiski, et pikk samm, uudishimu ja naiivne usk homsesse, mis on väga hea. Muidu sa oleksid juba ammu rongiga kokku põrganud.

20. Milline on meie ilusaim ühine mälestus?

Parim mälestus algab sealt, kui saime uuesti kokku. Mäletad, sa andsid minust ühe pistiku Ergole, kui olid õnnetus abielus. Ja kui sa lahutasid ja olid õnnetu lahutanu, käisid Ergol külas ja märkasid mind. Mind oli tõstetud kapi peale aknast kaugele. Sa panid mind tähele ja said aru, et ega ma seal kapi otsas enam kaua vastu ei pea. Siis sa küsisid Ergolt, kas saaksid mu tagasi. Ergo muigas ja ütles, et võta muidugi tagasi, kui sa arvad, et sellest saab veel asja. Ma tundsin ennast seal ikka väga halvasti ja Ergo sai sellest tookord aru ka. Ta andis mu kohe kaasa ja ütles, et ju see taim ärkab ellu ja kosub sinusuguse hea käega aedniku juures.

See oli sinust kena, et tõid mu tagasi. Tundsin end kui unustatu, kes on saanud uue elu. Ma mäletan seda niikaua, kuni mu klorofüll fotosünteesib. Mäletan ka sinu nägu, kui tõstsid mu kodus suure toa akna juurde. Ma teadsin, et sa ei jäta mind enam mitte kunagi maha. Ja mis juhtus järgmisel suvel? Ma õitsesin! Kas on magusamat lõhna kui draakonipuu lõhn? Kes nii ütles kõigile? Sina. See on meie ilusaim mälestus.

Mika Keränen eriolukorra ajal kommipuuga tantsu löömas.

YouTube

See oli viimane küsimus. Tänasin teda ja laulsin talle unelauluks meie lemmikloo „The Lion Sleeps Tonight“, nii nagu Michael Stipe ja R.E.M. seda esitavad.

Muide, ma ei pidanud kommipuu sõnu tsenseerima, ma ei kärpinud ka tema juttu. Vahetasin ainult ühes vastuses sõnade järjekorra: tema arvates teeb mind rõõmsaks seks ja jalgpall, aga mina panin, et jalgpall ja seks.

Seal on ikka vaks vahet. Ma ei kujuta ette, et see saaks olla vastupidi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht