Muusa puudutus

Doris Kareva

Eesti Rahvusraamatukogus köidab möödujaid äsja avatud väike raamatupood Muusa. Sel puhul mõned küsimused Muusa asutajale, kirjastuse Pilgrim juhile Tiina Ristimetsale. Olid üks esimesi, kes võttis nõuks raamatupoodide nägu Eestis ümber korraldada. Rahva Raamat sai tuule tiibadesse just tänu sinule. Kuivõrd on su tolleaegne nägemus praeguseks täitunud? Tiina Ristimets: Kindlasti ei saa ma seda au pelgalt endale võtta. Tookord olin uueneva Rahvaraamatu meeskonna juures lihtsalt üks kaasamõtleja ja muutuste tagantutsitaja. Tegelikult tegi selle töö ära ikka suur meeskond eesotsas Kadre Vaiguga. Ka siis oli aeg, kus raamatupoed vajasid muutumist väiksemast suuremaks ja tänapäevasemaks. Selle nägemuse kohaselt oli Rahva Raamat omal ajal kindlasti üks tubli ja julge lipulaev.

Rahva Raamatu kõrval on tõusnud teiseks suurpoeks Apollo. Milles näed põhilisi kontseptsioonierinevusi?

Kuni viimase ajani suuri erinevusi polnudki märgata. Erinevused on minu meelest tekkinud nüüd, seoses omanike muutustega. Mõlemal ketil on ilusad ja nüüdisaegse interjööriga suured raamatupoed käidavates kohtades. Kui aga kaubavalikut võrrelda, siis viimasel ajal on Apollos tõusnud suuresti filmilevi osakaal ja RR is on märgatavalt võtnud raamatutelt pinda bürookaubad.

Kas kahe suure raamatupoe paralleelses tegutsemises tajud rohkem kollegiaalsust või konkurentsi?

Saan hinnata seda ainult kui lugeja-tarbija ja kirjastaja-koostööpartner. Konkurents on alati hea, see hoiab kõik arenemis- ja tegutsemishimus. Ja kuna mõlemad raamatupoed on viimastel aastatel pidevalt ka laienenud, siis arvan, et konkurents on mõlemale tegelikult mõjunud hästi. Lugeja on sellest kindlasti ainult võitnud, sest raamatupoode on meil palju ja need asuvad käidavates kohtades.

Maagilisel kuupäeval 11.11.11 kl 11 rahvusraamatukogus uksed avanud Muusa on küll väike, aga täiesti omanäoline pood. Kuidas sündis selle mõte ja teostus?

Mõnda aega tagasi pakkus rahvusraamatukogu juhtkond meile seda pinda, sest soovisid sinna luua midagi uut ja omanäolist. Kuna meil on kaua aega olnud raamatukogus kirjastuse kontor, siis mõtlesime, et miks mitte proovida. Koht selles väärikas majas, kuhu juba iseenesest tulevad inimesed, kes väärtustavad raamatuid, on ühele omanäolisele raamatupoele ideaalne paik. Selle teadmisega püüdsimegi seda ideed teostada.

Kas avamiskuupäevaga oli mõeldud anda ka väike vihje „üksteist ja teineteist”? On tunda, et selles poes valitseb ühtne vaim ja äratuntav õhustik, ka kujunduselementide osas. Kes selle keskkonna loomisel osalesid?

Ruumi sisekujunduseks palusin appi Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre. Kuna nad pole oma ametilt sisekujundajad, siis oli see ka neile uus loominguline väljakutse, mille saab liigitada ruumi stilistika valdkonda.

Kunagi kujundas Aldo Järvsoo meile Balti raamatumessiks messiboksi, tegi seda lihtsate vahenditega ja kiiresti. Tulemus sai stiilne ja originaalne. Nüüd Muusa loomise puhul oli lähteülesanne sama. Kuna pind on väike, siis polnud ruumilahendust vajalik ega võimalik muuta. Muutusi saime teha sisekujunduse elementide ja detailidega. Soovisime, et poe keskkond jääks selline, et seal on hea olla – inspireeriv ja soe. Samuti jälgisime, et pood sobiks rahvusraamatukogu keskkonda. Aldo Järvsoo tahtis, et seal kohtuksid ajalugu ja tänapäev. Loodan, et seda ongi õhustikus tunda.

Kas Muusat rajades pidasid silmas ka mõnd raamatupoodi, mida oled kohanud laias maailmas? Millised on su lemmikud, kuhu iga kord sisse astud?

Otseseid eeskujusid polnud. Võib-olla see oligi hea. Tegime nii, nagu endale meeldiks. Ka mujal maailmas on raamatupoed pigem suured kui väikesed. Selliseid galerii tüüpi raamatupoode ma väga kohanud pole, pigem saab Muusat võrrelda näiteks muuseumide poodidega.

Ekspositsioonipinda on poes suhteliselt vähe. Mis määrab valiku?

Valiku määrabki see, et pind on väike ja sellepärast kahjuks kõike me sinna müügile võtta ei saa, paratamatult tuleb teha mingi valik. Kuna Muusa tähendab meile inspiratsiooni, siis oleme püüdnud võtta valikusse viimastel aegadel ilmunud kõige inspireerivamad raamatud, mida on ilus kinkida. Kingisuunitlusega on seal ka plaadid ja kaardid.

Jälgime ka raamatumüügi edetabeleid ning teeme valiku nende sisu ja nõudluse põhimõttel. Fookuses on ikkagi ennekõike eesti kirjanikud.

Millist lugejat võiks Muusa kõige enam inspireerida?

Teadlikku lugejat, kelle on vähe aega ja kes usaldab meie valikut. Suurtes raamatupoodides on see probleem, et isegi kirjandust tundvad inimesed ei kipu raamatuid üles leidma. Oleme noppinud oma valikusse välja rea pärleid ja loonud neile väärilise keskkonna, kus nad saavad ka särada. Ka raamatumüügi kohtades on tänapäeval palju paradokse: ilusaid raamatuid on võimalik meil ka ju supermarketist, pesupulbri kõrvalt osta.

Oleme Muusas püüdnud oma ostukeskkonnaga ja valikuga eristuda. Kes seda hindab, leiab tee sinna üles. Mitmed inimesed on käinud poes ja täheldanud, et nad pole suures raamatupoes ühte või teist raamatut märganud. Väljapanek on väga oluline. Selles on tõetera, et vähem on rohkem. Meile on oluline, et inimesed leiaksid meilt kvaliteetse ja kultuurse valiku, mille seast valida oma lemmikud, mida on ilus edasi kinkida või endale jätta. Lisaväärtusena on paljudel raamatutel ja plaatidel sees ka näiteks autori autogramm. Samast poest leiavad ostjad juurde ka ilusa kaardi ja pakendi.

Kui palju on plaanis sisse võtta eesti kirjandust võõrkeeltes?

Kuna rahvusraamatukogu on väga käidav koht ka välismaalaste seas, siis kindlasti on meil tulevikus plaanis pakkuda neile valikut eesti autoreid võõrkeeltes.

Kas on kavas hakata korraldama ka kirjandusja kultuuriüritusi? Kui, siis milliseid?

Selle peale pole veel jõudnud mõelda, aga miks mitte. Nähes, kuidas autogramme andma tulnud kirjanikud elavdavad ostjaid, siis võiks organiseeritud kohtumisi lugejatega seal edaspidi korraldada küll. See sobiks Muusasse hästi.

Kas Muusal võiks tulevikus olla nooremaid sõsaraid teistes Eesti linnades?

Vaatame, kuidas Muusal minema hakkab. Ajapikku on näha, mis üldse kohalikul raamatuturul toimuma hakkab ja millised poodide kontseptsioonid on jätkusuutlikud.

Ise arvan, et sellisel eristuval ja kindla valikuga kingisuunitlusega raamatu- ja plaadipoel on koht siin turul olemas.

Millised on esimesed avamisjärgsed muljed ja kõige suurem soov edaspidiseks?

Tagasiside, mis seni meieni on jõudnud, on ainult positiivne. Seda on hea teada, et tulemus pakub rõõmu nii autoritele kui ostjatele. Ise vargsi loodame, et Muusast kujuneb aja jooksul välja üks tõeliste loojate lemmikkohtumispaik.

Loovat ja liikuvat vaimu selleks!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht