Peipsiveere loteriivõidud
Eelmises Sirbis kirjutas (:)kivisildnik maapiirkondade kultuurielust ning võrdles seda loteriiga. Kui pilet võidab ehk maal tehakse asiste (kultuuri)inimeste eestvedamisel midagi peale simmani, tema sõnul talupoegade ülestõusu ei tule: „Ega maal kultuuriviha ei ole.“
Seda, et see nii võib olla ja et kohalikud kirjanduslikud loteriivõidud paeluvad kaugemalt tulijaidki, tõestavad mitmel pool hea hooga tegutsevad suvised kirjanduslikud ettevõtmised. Tunnustada tuleb näiteks juba mitmendat aastat Pärnumaal Tahkuranna vallas Kosmonautika keskuses, pealtnäha kõige ebatõenäolisemas paigas aset leidvaid juulikuiseid luuleõhtuid. Augustis tasub aga sõita Eesti teise serva Peipsi järve kaldale.
Möödunud laupäeval peeti seal juba 16. korda Võtikvere raamatuküla pidu. Kirjanduslikus vabaõhusalongis räägiti loodusest, lingvistikast jpm, festivali patroon oli Valdur Mikita. Välja anti ka kirjanik Elise Rosalie Auna tunnustuskiri. Selle saab kirjanik, kelle looming sisaldab looduslüürikat, või kirjandusuurija, kes on kas tutvustanud unustusse vajunud naiskirjanikke või uurinud mälutekste. Tänavu pälvis tunnustuse Tartu ülikooli dotsent, kirjandusteadlane Leena Kurvet-Käosaar.
Sel nädalavahetusel valitakse Rupsil Liivi muuseumis taas aasta kirjanikku. Üritus on sedapuhku kasvanud kahepäevaseks kirjandusfestivaliks. 15. augustil algava festivali fookus on genius loci’l ja ruumi poeetikal.
Teema on n-ö üles nopitud viimase aja eesti kirjandusest, kus on üha aktuaalsemad konkreetsed paigad (nt Poeedirahu, Välgi metsad, Tallinna agulid, Tarurootsi).
Festivalil astuvad üles ja räägivad ruumist oma loomingus Kaur Riismaa, Mudlum, Jan Kaus, Jaan Malin, Jüri Kolk, Vahur Afanasjev, Andrei Hvostov, Tuuli Roosma ja Arbo Tammiksaar, Mika Keränen, Indrek Koff jt. Kirjanikega vestlevad Mihkel Kunnus, Mari Niitra ja Kristjan Piirimäe. Kavas on veel arutelu rännukirjanduse teemal, lasteprogramm, kontsert ja luulejämm.