Pille-Riin Larm annab rooska, selle asemel et tegijaid kiita

ILVI LIIVE, Eesti Kirjanduse Teabekeskuse juht

Sirbi kirjandustoimetaja Pille-Riin Larm on viimases Sirbis (3. V) ette võtnud teha häälekat, kuid täiesti asjatundmatut kriitikat eesti kirjanike nähtavuse teemal. Ilmselt ajendas artikli autorit kirjutama soov midagi parandada. Kahjuks on ta kitsaskohtadele tähelepanu juhtida püüdes läinud seda teed, et kritiseerib seda, mis on eesti kirjanduses juba väga hästi ära tehtud ja mille tegijaid peaks tehtu eest hoopiski kiitma. Festival „HeadRead“ toob siinsesse kirjandus­ellu võimsa hoovusena värsket õhku ning Eesti Kirjanduse Teabekeskuse eesti kirjanike andmebaas on eesti kirjanduse kohta ainus omalaadne ingliskeelne allikas, mida selle sihtrühm väga kõrgelt hindab.

Selle kirjanike andmebaasi kohta ütlen selgituseks paar sõna. Millegi­pärast nimetab Larm kirjanduskeskuse veebilehe eesti kirjanike andmebaasi (www.estlit.ee) leksikoniks ja heidab sellele ette, et see ei vasta leksikoni nõuetele, ei kajasta kõike ega sobi eesti lugejale. Kuid selle andmebaasi näol ei ole tegemist mitte leksikoniga, vaid see on kirjanduskeskuse töövahend, kuhu valitakse autoreid vastavalt rahvus­vahelisele huvile ja mille sihtrühm ongi eeskätt väliskirjastajad, festivalid jne. Iga asja jaoks on oma formaat ja kirjanike leksikoni puudumise pärast ei peaks kritiseerima teist, olemasolevat infoallikat, mille sihtgrupp on teine.

Pille-Riin Larm soovib olla kirjandusteadlane – teadlaseks pürgiva inimesena võiks teada, et fakte tuleb kontrollida – ja enne selle süüdistusloo kirjapanemist oleks võinud endale asja selgeks teha. Lõpetan positiivse noodiga: Larmi kriitika kukkus kogemata välja nii, et tõi esile ja näitas kätte olulised üritused ja ettevõtmised, selle, mida on eesti kirjanduse maailma viimisel ja maailmakirjanduse Eestisse toomisel ära tehtud – ja sealjuures väga hästi tehtud.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht