Raamatututvustus

J. R.

Harald Rajamets

PEGASOS JA PEEGEL. Valimik tõlkeluulet

Määratlus kõlab isegi väheütlevalt, sest tegelikult tegu on värsimeistri mastaapse kogumikuga, elutööväärilise priske köitega, mis on ühtlasi kultuurilooline retk läbi luuleloo, peites endas mitu pisikest raamatut. Üks aasta olulisemaid koguteoseid, seda enam, et tõlkeluule kirjastamisega on meil muidu asjad halvasti. Kujundanud Mari Kaljuste. Eesti Keele Sihtasutus, 2004. 518 lk.

 

 

Uku Masing

LUULE V

Sisaldab poeeme (nt ?1343?, ?Georg Müller?), luulekogusid/tsükleid ja muidugi lisandusi Masingu luule mõistmiseks. Koostanud Eha Masing ja Hando Runnel, kujundanud Evi Tihemets, Uku Masingu illustratsioonid, korrektuuri lugenud Külliki Kuusk ja Urmas Tõnisson. Ilmamaa, 2004. 286 lk.

 

 

Andrei Hvostov

LOMBAKAS ACHILLEUS

Hvostovi kauaoodatud romaan, mis algab ja lõpeb Riia mäega?Vahele jääb palju põnevat. Loodetavasti ka väga hääd. Kirjandust. Toimetanud Edvin Hiedel, kujundanud Tõnu Kaalep ja Margit Randmäe. Eesti Eks­pressi Kirjastuse AS, 2004. 354 lk.

 

 

Jüri von Ehlvest

RAHULDUS

Ehlvesti jutukogu on küll väsinud kirjatöölise silmele piinavalt väikses trükikirjas paberile löödud, ent hoog ja ehlvestlikult loodud nauding korvavad selle füüsilise pingutuse. Ehk ongi ta püüdeks, et see jääks väsinud lugeja viimaseks raamatuks üldse? Toimetanud Leelo Laurits, kujundanud Peeter Laurits. Ilukirjandus, 2004. 174 lk.

 

 

Aksel Tamm

JA VÄNTAB HÄRG

Pamflette. Aksel Tamme ?idaekspress?, pajatused omaaegsest ideoloogiast ja selle avaldumisest. Tamm nägi asju ju seestpoolt, teda on õnnistatud ka muheda jutustamisanniga. Nii et kaasakiskuv retk ajalukku igatahes. Kujundanud Kutt Niinepuu-Kiik. Kuldsulg, 2004. 162 lk.

 

 

Toomas Haug

TROOJAMÄE TÕOTUS. 33 kirjatööd

Kirjanduslikud artiklid ja uurimused, mahukas koguteos, mis haarab põnevaid segmente kirjandusest. Lood on löödud kolme ossa: 1904 ? 1992, ühe sajandi lõpp ja mütoloogiline aeg. Tuleviku kirjandusuurijatele-kirjutajatele hea eeskuju ja kohustuslik lugemisvara, ent huvitav lugeda kõigile. Toimetanud Maiga Varik, kujundanud Mari Kaljuste. Eesti Keele Sihtasutus, 2004. 456 lk.

 

 

Jüri Uluots

SEADUSE SÜND

Kuidas see nüüd läkski??enam ajaloost nii ei kirjutata?. Uluotsa (õigus)ajalooliste ja poliitiliste tekstide kogumik, käsiteldavaid teemasid on muinasajast vabariigiaegsete kemplusteni. Lisaks Richard Ränga ülevaade Uluotsast juristina ja ajaloolasena. Koostanud Hando Runnel, toimetanud Katre Ligi, sarja kujundanud Kaljo Põllu. Ilmamaa, 2004. 456 lk.

 

 

Raphael Gianelli-Meriano

ABOUT ESTONIA

Kolm aastat Eestis elanud ja Kinobussiga rännanud prantsuse fotograafi talletused meie rajult. Väga kaunis ja inimlik Eesti raamat. Eric Foucheri, Peeter Linnapi, Mikk Ranna, Heie Treieri tekstid, tõlkinud Jean-Pascal Ollivry, Piret Ruustal, Tiina Tarik, Eva Toulouze, kujundanud Stéphane Guyonnet. Argo, 2004. Nummerdamata.

 

 

PÄIKESEREIS. AURINKOMATKA

Alvar Aalto ja Pärnu supelasutuste arhitektuurikonkursid. Näituse kataloog. Pole see ühti ainult näituse kataloog, pürib korralikuma raamatu formaati, nagu paremad neist ikka ? siit leiab põnevaid teemakohaseid artikleid. Koostanud Inge Laurik, Katrin Martsik, toimetanud Tuija Kokko, Katrin Martsik, Inge Laurik, soome keelde tõlkinud Arja Korhonen, eesti keelde tõlkinud Anu Saluäär, Ene Härmatis, inglise keelde tõlkinud Mall Leman, kujundanud ja küljendanud Lea Tammik. Pärnu Muuseum, 2004. 108 lk.

 

 

Kerttu Soans

KRUUBI-RUUDI JA TEMA INIMESED

Soans on end juba imehea lastekirjanikuna tõestanud, tema Olivia raamat oli läinud aasta üks poeetilisemaid ja ilusamaid, fantaasiaküllasemaid lasteraamatuid. See lugu on taksikoera ja tema peremehe-perenaise tegemistest, südamlik ja soe jutt. Ja lõpuks kohtub Taks ka Oliviaga. Kunstnik Urmas Viik, küljendanud Anna Lauk. Väike Vanker, 2004. 80 lk.

 

 

Neil Gaiman

CORALINE

Koomiksisarja ?Sandman? autorina kurikuulsaks saanud inglise menuautori painajalikku unenäoloogikat järgides kirjutatud õuduslugu, mis võitis muide 2003. aastal Hugo auhinna. Illustreerinud Dave McKean, tõlkinud Aivo Lõhmus, toimetanud Triin Soomets. Tiritamm, 2004. 176 lk.

 

 

Lemony Snicket

AVAR AKEN

Snicket on üks neist vähestest autoritest, kes praegu saab ülemaailmset menu nautida, ja mu meele järgi täitsa teenitult, sest ta kirjutab fantastilisi, muinasjutuslisi ja mürkjaid lugusid. Kolmas raamat õnnetute lugude sarjast, kus seiklevad Baudelaire?i orvud. Brett Helquisti illustratsioonid. Tõlkinud Maarja Kangro, toimetanud Rein Põder. Draakon ja Kuu, 2004. 224 lk.

 

 

Heljo Mänd

TÄDI TILEHVONI JUTUD

Viis lugu lastele, tegelasteks rebasekutsikad, jänkupoisid, metssead ja lepatriinud. Ses jutukas on toredaid hetki ja tegelasi. Toimetanud Tõnu Lember, kaanekujundus ja illustratsioonid Lauri Lahi. Canopus, 2004. 108 lk.

 

 

PÄRNU JÕE LEGENDID

Selles mõttes tore raamat, et sisaldab jutukonkursi lugusid, tekste, mis ei ole ilmtingimata kirjutavate inimeste poolt üles märgitud. Samas kutsub see lugema, häid töid leidub siin küll (mis siis, et kaanekujundus on saanud nagu mõnel nadil krimkal). Koostanud Toomas Kuter, Helle Vent, toimetanud Anu Hallik. Pärnumaa Rahvakultuuri Keskselts, 2004. 168 lk.

 

 

Toomas Kuter

SÜDAME LATERN

Valik muinasjutte. Kuter on ikka vaikselt kirjutanud ja avaldanud, tema lugudes on huvitavaid kulge ja põikeid, stiiliga peaks tööd tegema ja toimetaja võinuks veel üht-teist välja jätta. Aga annab raamatu mõõdu välja küll. Illustreerinud Luule Luuse, toimetanud Anu Hallik. 2004. 312 lk.

 

 

Monika-Aino Jõesaar

KÜLA KODU-UURIJA KUKEAABITS. Kolme küla kroonika

Pääliskiri siin ei peta, see on hää eeskuju, kuidas kodukandi olu talletada, nii et vormistus oleks korras ja info edastatud. Raamat seisab koos lühikestest ja pisut pikematest artiklitest, kus räägitakse küladest üldisemalt, ent ka üksiti. Projektijuht Monika-Aino Jõesaar, toimetanud Ülo Alo Võsar, kunstnik-kujundaja Helve Huttunen, fotod erakogudest. Kuma, Paide 2004. 216 lk.

 

 

Indrek Rohtmets

KULTUURILOOLINE EESTIMAA. Teekaaslane

Teate küll, kuidas see on, et ikka keegi küsib, et mis kivi või sammas vms see sääl on, ja sageli ei oska keegi vastata. Ja siis uuri ja puuri. Enam pole vaja, Rohtmets on üsna ilusa ja praktilise asja kokku keevitanud. Selle võib nüüd kaasa haarata. Siit saab teada ka paikadest, kuhu muidu ei oskaks ronidagi. Toimetanud Eha Kõrge, kujundanud Kersti Tormis. Varrak, 2004. 412 lk.

 

 

Aili Paju

MÕTISKLUS PSÜHHOSOMAATIKAST

Meditsiinidoktori mõtterännak keha ja hinge suhete selgitamiseks. Palju räägitakse stressist, selle põhjustest ja ajaloost, sekka põikeid ka filosoofiasse. Igatahes üks raamat, mille abil saab kindlasti enda kohta midagi teada. Toimetanud Esta Härm, kujundanud Akkon. 2004. 160 lk.

 

 

Aavo Viiol

LIIGA PIKK ELU

Paksul paberil ja suures kirjas, osalt Ekspressis ilmunud kurikuulsa kultuurikapitalisti mälestused, millel suurt kirjanduslist väärtust pole, küll aga saab siit üht-teist põnevat teada. Ja seda ju kõik tahvadki. Toimetanud Tiina Kaalep, kujundanud Tõnu Kaalep, korrektor Monika Pais, fotod Tiit Blaat. Eesti Ekspressi Kirjastuse AS, 2004. 128 lk.

 

 

Robert Dallek

JOHN F. KENNEDY

Katkenud elu. 1917 ? 1963. Väärikas ja paks elulooraamat ühest XX sajandi kuulsamast tegelasest-näost. Riigimehest. Millegipärast ei leidnud ma registrist märksõna ?organiseeritud kuritegevus?. ?Naissuhted? oli küll olemas. Tõlkinud Tõnis Värnik, toimetanud Evi Laido, kujundanud Dan Mikkin. Varrak, 2004. 853 lk.

 

 

Peeter Raotma

TÄHETUNNELIS

Teiste raamatute vahel juba jupp aega peidus olnud pisike luulekogu, kus luulekirjutamise rõõmu vähemasti tunda: Mul on lihtsad laulud / kena rahva jaoks, / kõmukriitikud mind / laperguseks taoks. Siin on mõnusat vemmalt ja veidi vähem mõnusat mõtteluulet. Tallinn, 2004. 48 lk.

 

 

TEATER. MUUSIKA. KINO 2004, nr 12

Avaveerus küsib Hasso Krull, mis on sidunud õhtumaise kehakäsituse ?juukseidpidi puu külge?. Vastandlikke kehakontseptsioone tutvustavad Kadri Tüür Rael Artel Gallery ?Jagatud kehade? ning Jelena Skulskaja Kirill Ganini teatri näitel.  Arutlusainet vulgaarse ja esteetilise piiride üle pakuvad ka eesti uuemad kunstiteemalised filmid. Pluralistlikke muusikaanalüüsi võimalusi pakub Dominik Sedivy, Virge Joamets on teinud tähelepanekuid IX Tartu vanamuusikafestivalil jpm. Teatrihooaja võtab kokku ?Teatriankeet 2003/2004?. Peatoimetaja Madis Kolk.

 

 

AJAKIRJANDUSE 1550 VÕTMEISIKUT

Eesti meedia leksikon. Kummaline ja mahukas raamat, mis algab Tiit Hennoste intervjuuga ja esitab siis tohutu hulga ajakirjandusega seotud inimesi ning mõne kohta ka veidi andmeid, kuidas keegi kirjutas. Kui praktiliseks see leksikon osutub, on iseasi. Bibliograafiliste leksikonide mõõtu välja ei anna, rohkem nagu piltidega telefoniraamat. Projektijuht-toimetaja Violetta Riidas, kujundanud Estel Eli. Äripäeva Kirjastuse AS, 2004. 360 lk.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht