Silvia Nagelmaa 22. V 1929 – 14. IV 2022

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tänavusel vaiksel neljapäeval lahkus Tartus meie hulgast kirjandusteadlane ja kriitik Silvia Nagelmaa.

Silvia, neiupõlvenimega Joa, sündis ja alustas kooliteed Räpinas, jätkas Tartus ning õppis aastail 1948–1953 Tartu Riikliku Ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas eesti filoloogiat, 1952. aastal abiellus ta kirjandusloolase Abel Nagelmaaga. Töötanud paarkümmend aastat õpetajana mitmes Tartu koolis, sidus ta end 1974. aastast teadustööga Keele ja Kirjanduse Instituudis. Filoloogiakandidaadiks sai Silvia Nagelmaa 1985. aastal uurimusega „Eesti nõukogude poeem (1940–1980)“, mis oponent Karl Muru hinnangul oli oma valdkonnas teedrajav teoreetiline töö ja põhines suuresti seni analüüsimata materjalil.

Kultuuriajakirjanduses, peamiselt Keeles ja Kirjanduses ning Loomingus, avaldas Silvia Nagelmaa mõtteid juba 1962. aastast, keskendudes oma arvustustes ja artiklites eeskätt luulele ja lüroeepikale. Hea luuletundja ja tundliku sõnaseadjana jagus Silvia Nagelmaal arvustatavale teosele ka hoolikalt argumenteeritud kriitilisi märkusi. Silvia Nagelmaa kui kirjanduse mõtestaja ning aktiivse kriitiku tegevuse arenduste ja kokkuvõtetena on vaadeldavad tema ülevaated eesti luulest ja poeemist 1950. kuni 1980. aastateni ning autorikäsitlused Ain Kaalepi, Jaan Kaplinski, Viivi Luige, Aleksander Suumani, Ene Mihkelsoni, Mari Vallisoo jt loomingu kohta akadeemilise „Eesti kirjanduse ajaloo“ V köite teises raamatus (1991). Tema koostatuna ja saatesõnaga on lugejate kätte jõudnud Ilmi Kolla luulevalimik „Minu kevad“ (1985) ja Anna Haava „Laulan oma eesti laulu“ (1993). Üks viimastest Silvia Nagelmaa osalusel valminud töödest on koos Vello Paatsiga kirjutatud ja ajakirjas Akadeemia (1998, nr 9) ilmunud „Veel üks Peterson eesti vanemasse luuleilma“.

Koos Abel Nagelmaaga oli Silvia aktiivselt tegev ka Tartu bibliofiilide klubis ning tänu tema hoolele ja sisukale kirjasuhtlusele Kanadas elanud Orvo Astiga on Eesti Kirjandusmuuseumi jõudnud maapaos surnud Karl Asti kultuurilooline pärand.

Eesti Kirjanduse Selts

Eesti Kirjanike Liit

Eesti Kirjandusmuuseum

Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut

Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Silvia Nagelmaa ärasaatmine 23. aprillil kell 14 Tartu krematooriumis.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht