Tõlkimise auhindamisest

JÜRGEN ROOSTE, Eesti Kultuurkapitali kirjandusauhindade ?ürii liige

Kultuurkapitali auhinnaga parima ilukirjandusliku tõlke eest võõrkeelest eesti keelde on väärt tõlke pärjatud uue kulka algusest saati, aastast 1995. Tänini oli selle rahaline väärtus küll väiksem, nüüd sai see muude auhindadega võrdsustatud, mille peale üks meie tipptõlkijaid küsis: ?Miks alles nüüd?? Tegu on tõesti väga keerulise loomistööga ja nagu käesolevast Sirbi eristki lugeda võib, ei pruugi see mingistki otsast olla kergem originaalteose loomisest. Seni on auhinna saanud sellised suurepärased tõlkijad nagu  Kalle Kasemaa (Amoz Ozi ?Kurja nõu mägi?, David ?ahari ?Suvi prohvetite tänaval? ja ?muel Josef Agnoni ?Teine nägu?, 1995), Kristiina Ross (?Uni Jeruusalemmas?, 1996), Maie-Merike Pau (Umberto Eco ?Roosi nimi?, 1997), Kristiina Ross (Blaise Pascali ?Mõtted?, 1998), Paul-Erik Rummo (T. S. Elioti ?Luuletused?, 1999), Krista Kaer (D. Lessingi ?Kuldne märkmeraamat? ja J. K. Rowlingu Harry Potteri lood (I ? IV), 2000), Udo Uibo (Anthony Burgessi ?Kellavärgiga apelsin?, 2001), Mati Sirkel (Franz Kafka ?Hiina müüri ehitamisel: kõik lühemad ja lühilood?, 2002), Jaak Rähesoo (J. Joyce?i ?Kunstniku noorpõlve portree?, 2003).

Tänavused tõlkeauhinna nominendid on Riina Jesmin (M. Atwoodi ?Orüks ja Ruik?), Harald Rajamets (tõlkeluule antoloogia ?Pegasos ja peegel?), Anu Saluäär (P. O. Enquisti ?Ihuarsti visiit?), Kerti Tergem (W. F. Hermansi ?Igavene uni?), Tõnu Õnnepalu (M. Prousti ?Taasleitud aeg?).

Ja auhindajate töö polnud kergete killast: kui kõik tõlked on ilmselgelt kõrgetasemelised, siis mida hinnata ? kas töö mahukust, keeleloomelist filigraansust, mida teos nõuab, valitud teose olulisust meie kultuuriruumis, tõlkija panust kirjanduse kujundamisse? Ning tegelikult jäi väga mitu olulist teost/tõlkijat sest nimistust välja, paraku on nominente viis? Rääkimata teadus- ja filosoofiatõlgetest, millele eraldi auhinda polegi.

Auhinnatu kuulutatakse välja emakeelepäeval.

 

,

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht