Mati Talvik 11. IV 1942 – 25. VII 2018

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mati Talvik lahkus meie seast 25. juulil 2018.

Ta sündis siia maailma 1942. aastal, ajal, mil televisioon oli Eestis alles tundmatu. Ometi sai ta kaasa kõik omadused, mis teleajakirjanikule vaja. Ta oli selleks tööks sündinud.

Mati Talvik töötas Eesti Televisioonis 50 aastat. See oli tema ainus töökoht. Teist nii kaua töötanud ajakirjanikku ETVs ei ole. Televisioon teeb tuntuks, televisioon teeb kuulsaks. Talvik on olnud osaline paljude inimeste kuulsaks saamisel.

Mati Talvik oli oma kanali väga tuntud tegija, igas külas tuttav nägu, populaarsusküsitluste järgi ikka esimeste seas. Väga raske on tagantjärele tuvastada, missugune oleks olnud Eesti ühiskond, kui meie omakeelne TV poleks sündinud siis, kui ta sündis. Oma maa, oma inimeste nähtavaks ja kuuldavaks tegemine oma rahva seas on inimestele oluline rahvuslikku identiteeti ülesehitav töö.

Mati Talviku tähendus omas majas – ETVs – on aastakümneid olnud väga märgiline. Ta on olnud enesestmõistetav professionaalne liider ja nõuandja vaatamata sellele, et mingeid kõrgeid ametikohti pole ta pidanud. Temalt on nõu ja tuge saanud paljud alustavad ajakirjanikud, sooja suhtumist ja mõistmist paljud endised ja praegused kolleegid.

Ta oli uudishimulik kõige suhtes, mis maailmas sünnib. Väga hea kuulaja. Tema huvide keskmes oli ikka Eesti ja eestlane kõige oma hea ja halvaga. See­pärast oli talle väga oluline võimalus kõnelda Eesti ajaloost praegusel ajal, ilma tsensuurita, tingimustes, kus ka akadeemilised uuringud on nii kaugel, et neile on võimalik toetuda.

Talviku viimase kümnendi saated on ületanud ajakirjanduse ajalikkuse selles mõttes, et need käsitlevad ainest, mis peaks kuuluma eesti rahva mällu alati.

Mati Talviku lahkumisega on lõppenud üks ajastu eesti teleajakirjanduses. Ta oli viimane, kes ühendas oma isikuga ETV noorus­aega ja küpsust. Tööl viimse hetkeni – viimased Talviku tehtud saated jõuavad eetrisse sügisel. Kolleegidele päris inimene, mitte legend. Päris teleajakirjanik, parim.

Eesti Rahvusringhääling

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht