Raadioteater esitab: „Doktor, siin te juba olite!”

Andres Jõesaar, meediateadlane

Ajalooline draama Esimene vaatus, tegevuskoht välismaa Võimupartei ideoloogia üks olulisi toetajaid on rahvusvahelise haardega meediamagnaat. Tema huviks on avaõigusliku ringhäälingu mõju ja auditooriumi vähendamine. Võimupartei hakkab meediamagnaadi huvidest lähtudes tegutsema. Avaõigusliku ringhäälingu (AR) juhtorgani koosseisu muudetakse. Uuenenud juhtorgan annab tegevjuhile ülesande tulla välja kulude kärpimise programmiga. Esmaseks eesmärgiks seati ARi eelarve 25% vähendamine. Ilma avaliku ja ka organisatsioonisisese aruteluta valmib säästukava. Säästukava üheks ettepanekuks on maa mastaape arvestades marginaalsena näiva raadiokanali sulgemine. Sulgemise vajaduse põhjendustena esitati järgmised väited: maksumaksjate raha kulutatakse ebaotstarbekalt, seda raadiojaama teab ainult iga viies selle riigi kodanik, kuulajaid on liiga vähe, kommertsraadiojaamad on populaarsemad, raadiojaama programm ei ole piisavalt avaõiguslik, väidetavalt ei ole raadiojaama saatejuhid tunnustatud muusikaeksperdid, raadiojaam olla suunatud noortele, kuid tegelikult on kuulajad 20-30aastased ja see vanusegrupp on just kõige huvipakkuvam reklaamiandjatele. Kuigi ava-õiguslik raadio reklaami ei müü, siis tema kuulajad on kommertskanalite jaoks kadunud. Ja seega kahjustab maksumaksja raha eest tehtav raadiojaam vaba turu toimimist – solgib turgu.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tegemist on ajaloos tõesti aset leidnud sündmusega. See raadiojaam on Suurbritannia avaõigusliku meediaorganisatsiooni BBC digitaalne raadiokanal 6 Music. Sündmused leidsid aset aastal 2010. Peategelased Rupert Murdoch – meediamagnaat, James Gordon Brown – peaminister, Sir Michael Lyons – BBC Trusti esimees, Mark Thompson – BBC peadirektor, tuntud kultuuritegelased, rahvas.

Enne selle plaani avalikustamist oli BBC 6 Musicul ligi 500 000 kuulajat, mis oli vähem kui üks protsent Suurbritannia 62 miljonist elanikust. Raadiojaama kulud olid ligi 15 miljonit eurot aastas. (Kulu kuulaja kohta 40 eurot aastas. Arvestades, et Eesti SKT inimese kohta on kolm korda Suurbritannia omast väiksem, oleks meie skaalal kulu ühe kuulaja kohta 13 eurot aastas).

2010. aasta veebruaris lekivad BBC reformimise kava ideed ajakirjandusse. Säästumeetmete hulgas teevad kava autorid ettepaneku sulgeda BB C Asian Network ja raadiokanali BBC 6 Music. Mõte 6 Musicu sulgemisest tekitas kohe väga terava ühiskondliku protestilaine. Facebooki 6 Musicu päästmise kampaaniaga ühineb üle 180 000 inimese.

6 Musicu kaitseks astuvad ajakirjanduses välja paljud väga tuntud briti muusikud, teiste hulgas David Bowie („Uute artistide jaoks on 6 Musicu sulgemine väga kurb”), Lily Allen („Toimuv on tohutu poliitiliselt motiveeritud ümberkorraldus. 6 Musicu sulgemine on halb uudis uuele briti muusikale”), Radiohead …

Avalikkuse niivõrd tugevast reaktsioonist ebameeldivalt üllatunud poliitikud olid sunnitud seniseid plaane kiirelt muutma. 6 Musicu toetajate ridadega liitub ootamatult ka peaminister Brown ise, kes analüütikute arvates soovis selle sammuga tõsta lähenevatel valimistel oma populaarsust. BBC Trusti esimees, kärpeplaani üks ideolooge Sir Michael Lyons: „Kuna avalikkuse huvi briti kultuuris millegi seesuguse kaotamise vastu on nii suur, siis tuleb plaani muuta.” Avalikkuse surve all BBC Trust taganeski ja BBC 6 Music tegutseb tänaseni.

Tänu meedia ja avalikkuse tähelepanu keskmesse tõusule kolmekordistus lühikese aja jooksul 6 Musicu kuulajaskond ja ulatub nüüd üle 1,5 miljoni kuulaja. Naljahambad ütlesid, et raadiojaama sulgemise ettepanek oligi osa osavast poliitikute poolt 6 Musicu kuulatavuse tõstmiseks korraldatud PR -kampaaniast. Teine vaatus, tegevuskoht Eesti 2012. aasta 7. juuli Postimehe andmetel tuleb sügisel Ringhäälingunõukogu „lauale kolm varianti: leida lahendusi, kuidas muuta Raadio 2 efektiivsemaks, raadiojaam sulgeda või Raadio 2 kaubamärk maha müüa.”

Süüdimatult „tümpsuraadioks” nimetatud raadiojaama päevase eetri täidavad sõnasaated, õhtuse vööndi muusikavaliku juhid on ise aktiivsed muusikud või muusika loojad, oma ala eksperdid (muusikud ansamblitest Röövel Ööbik, HU?, Zetod, Rulers Of The Deep, A-Rühm, Toe Tag, Winny Puhh, Ans. Andur, Kurjam, Forgotten Sunrise, 3Pead jt).

Ewert & The Two Dragons, Metsatöll, Vaiko Eplik, Kosmikud, Chalice, Orelipoiss ehk Jaan Pehk, Lenna (Vanilla Ninja järgsel ajal), Mari Pokinen, Marten Kuningas, Malcolm Lincoln, Bedwetters ja mitmed teised Eesti noored muusikud on tänu Raadio 2 abile tuule tiibadesse saanud.

Raadio 2 viis Ewert & The Two Dragonsi selle aasta jaanuaris toimunud Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) suurele muusikaareenile „Eurosonic 2012”. Seal ülimenukalt üles astunud draakonid said esinemiskutse 17 rahvusvahelisele festivalile.

Raadio 2 ei ole lihtsalt raadio – Raadio 2 on kultuuriprotsess!

Protsessi suunamist, parandamist ja juhtimist on mõttekas alustada faktide analüüsist. Argumenteeritud arvamuste paljusus ja tõsine arutelu on igati tervitatav. Nii avalikkuses kui ka maja sees. Väljaütlemine stiilis „ma küll ei ole seda seadust lugenud, kuid tegemist on kindlasti halva paberiga” tuleks jätta ajalukku.

Raadio 2-l on 130 000 kuulajat ja kulu ühe kuulaja kohta on kolm eurot aastas.

10. augustil on, Facebooki kommuunil „Käed eemale Raadio 2-st” 2312 toetajat.
 
Kirjatükk kajastab autori isiklikku seisukohta.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht