Sel reedel Sirbis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

TAISTO RAUDALAINEN: Kas ebafolklorism või argipoeesia?

NSVLis aastakümneid kehtinud sisepoliitiliste salamääruste abil ingerisoomlaste surnuksvaikimine ja selle stigmaga kaasnenud varielu lämmatas lõpuks rahva eneseusu.

Kõigepealt pisut minu rahva lähema ajaloo kaja. 1920. aastail asustas 130 000 kuni 140 000 luterlasest ingerisoome põlluharijat Leningradi oblasti ehk ajaloolise Ingerimaa 900 küla, moodustades küllalt homogeenseid asustuspiirkondi. Paranoilisel sõjalis-strateegilisel ettekäändel halvati selle rahva elujõud sihikindla riikliku terroriga. Tegu on korraga nii genotsiidi kui ka topoklasmiga, sest piirkondade kaupa on kadunud külad või nende ajalooline ilme moondunud tundmatuseni.

KADRI KOPPEL: Kus? Miks? Kuidas? Uue koha lugu

Hindan demokraatiat ja kodanikuaktiivsust ning imetlen Telliskivi seltsi, kellel jätkub jaksu Kalaranna tuleviku eest võidelda. Seltsi liikmete hulgas on palju linnaruumi planeerimisvaldkonnaga seotud professionaale, kes igapäevatöö kõrvalt oma eksperditeadmisi ja aega Kalaranda investeerivad. Kaotatud närvirakke püütakse taastada suplusega merevees, mõnusate koosviibimistega liivarannal või jalutuskäiguga kõrgelt väärtustatud tühermaal.

Intervjuud Putini-vastase Maša Gesseni, kodanikuühiskonna aktivisti Maria Eismonti ja teatrikriitik Marina Davõdovaga

VARDO RUMESSEN: Klassikalise muusika inversioon

Käesolev aasta kannab ametlikult muusika-aasta nime ning sellega seoses oleks ajakohane arutada meie muusikaelu probleemide üle, mis vajaksid senisest suuremat riigi tähelepanu.

RAINER KATTEL, ERKKI KARO, VEIKO LEMBER: Oki raport Eesti teaduse ja kõrghariduse tulevikust: kas Eesti Ülikool lahendab kõik probleemid?

Esmalt on igati tervitatav, et teaduse ja kõrghariduse arutellu on tulnud nö väline vaade. Saab ainult soovida, et see raport ärgitaks ka teisi igapäevaselt teaduses või kõrghariduses mittetöötavaid inimesi avaldama arvamust nende valdkondade arengu ja visioonide kohta ning teadlasi ning poliitikuid ja ametnikke neile vastama.

Kuna tegemist on äärmiselt kompleksse temaatikaga, siis ei saa oodata, et üks raport suudaks kõike lõpuni haarata. Teaduse ja kõrghariduse seest vaadates võib nn Oki raportis näha kohati nii lahtistest ustest sissemurdmist kui ka tõstatatud uusi ideid, mille üle oleks kindlasti vaja laiemat arutelu. Samas võib tuua välja ka olulisi katmata teemasid, millede eiramine võib ka Oki raporti ideedest alles jätta pelgalt näilise või retoorilise radikaalsuse.

Säilituseksemplari seadus tulekul

Eesti dokumentalistide gildi III suvekool

Veneetsia biennaali lemmikpaviljon

Väärtused ja prioriteedid. Mõtteid Eduard Tubina 110. sünniaastapäeval

Raminagrobis mäletab

 

Arvustamisel

Dokumentaalfilm „Arvo Pärt. Isegi kui ma kõik kaotan“

Arvo Pärdi ja Gija Kantšeli muusika Berliinis

Peter C. Bouteneffi „Arvo Pärt. Out of Silence“

Jüri Kolgi „Suur võidujooks“ ja Martin Oja „Sõnumeid sisikonnast“

„Luksemburgi paradiis“ Veneetsia biennaalil

Diana Tamane näitus „Puudutuse tüpoloogia“

XI Tallinna kammermuusika festival ja sarja „Eesti Heliloojate Liit 90“ VI kontsert

Madis Kalmeti „Kahtlus“ ja Polygonteatri „Palju õnne argipäevaks!“

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht