Uus: kultuuriportaal MuusikaElu

Ivo Heinloo

Oktoobri keskel avati avalikkusele võrdlemisi märkamatult uus kultuuriportaal MuusikaElu (muusikaelu.ee), mis kajastab nii Eesti kui muu maailma muusikasündmusi ja -protsesse, tutvustab muusikainimesi ja nende tegemisi ning annab plaadisoovitusi. Selle tänuväärse ja esmapilgul isegi uskumatult ambitsioonika ettevõtmise taga on Kristel Üksvärav, kes on töötanud pikka aega suhtekorralduses ja meedias, kuid kel on ka ettevõtlus-turundustaust. Muusika on tema tegemisi saatnud pidevalt ja uut portaali peab ta ühe unistuse teostumiseks. Küll alles algusjärgus, kuid nii sisu kui vormi mõttes juba praegu professionaalsusest aimu andva portaali sünd annab lootust, et entusiasmi pinnalt on võimalik suuri asju korda saata, kui vaid jätkub julgust suurelt mõelda.

Mida olete MuusikaElu sisulisi eesmärke paika pannes silmas pidanud?
Kristel Üksvärav: MuusikaElu sündis seetõttu, et tundsin sellisest kanalist puudust ja tahtsin teha midagi niisugust, mida ise meediatarbijana heal meelel loeksin. Mõtlesin, et info muusikamaailmas toimuvast võiks koonduda kindlasse kohta, seda enam, et päris midagi sellesarnast meil seni polnud.
Veebilehe põhirõhk on uudistel, kusjuures Eestiga seotud teemade kõrval pean samavõrra oluliseks maailma kajastamist. Peale uudiste on seal artiklid, intervjuud, arvustused, mis olen kokku otsinud. Ja siis ka videouudised: oleks patt tehnoloogilised võimalused tänapäeval kasutamata jätta – teksti kõrvale on väga oluline pakkuda liikuvat pilti ja heli. Ja veel on seal blogi, kus avaldan aeg-ajalt omaenda mõtteid. 
Eelkõige tahan, et inimesed saaksid vajaliku info võimalikult kiiresti lehelt kätte. Hetkel on see portaal veel kaugel minu ideaalettekujutusest, seda annaks teha palju toredamalt ja sisukamalt. Olen väga üllatunud, et portaali ja ka MuusikaElu Facebooki-lehe külastajate hulk liigub jõudsalt tõusvas joones, sisuliselt ilma igasuguse reklaamita. Mul on hea meel, et minu jõupingutus – teen seda tõesti vaid puhtast entusiasmist – kellelegi korda läheb.

Praegu on portaalis esindatud ainult klassikaline muusika. Kas lisandub veel midagi?
Portaalile nime pannes valisin teadlikult sellise, mis viitaks laiapõhjalisusele. Alustasin tõesti kitsamalt ja klassikalise muusika maailm on ju ammendamatu. Kuna olen ülikoolis õppinud skandinavistikat, siis pakub Põhjamaadel toimuv mulle eriliselt huvi, aga ka kõik muu. Tulevikus võiks MuusikaElu kajastada teisigi stiile – ma ei taha popmuusika ja klassika vahel mingit vaenu õhutada –, aga üks inimene ei jõua kõike hõlmata. Teisest küljest, popmuusika jõuab laiemate massideni niikuinii väga hõlpsasti ja teiste kanalite kaudu.

Millisena näete MuusikaElu positsiooni kultuuriajakirjanduses?
Siis, kui hakkasin MuusikaElu tegema, ei olnud veel näiteks ajakirja Muusika uut veebi, samuti polnud juttu kultuur.err.ee-st. Ma ei võistle ühegagi neist. Aga kui olen suutnud seda maastikku kuidagimoodi elavdada, võidavad sellest kõik asjast huvitatud inimesed.
Päevalehtedes ei ole kultuurirubriikide mahu suurenemist ette näha, pealegi ei konkureeri kultuurisündmused seal kajastuse mõttes mitte omavahel, vaid kõige muuga, mis juhtub. Peavoolumeedia võtab niikuinii tugevama jõuga oma ja inimeste hulk, kes seda loeb, on suurem. Aga ma ei näe põhjust, miks ei võiks olla kanalite paljusust ega arva, et erinevad väikesed väljaanded ilmtingimata üldist pilti killustavad. On selge, et ühes enesest lugupidavas riigis on asju, mis lihtsalt peavad olema: rahvusringhääling, sümfooniaorkester, kindlasti ka kultuuriväljaanded …

Kas veebiajakirjad saavutavad varsti samasuguse institutsionaalse staatuse nagu paberväljaanded?
Huvitaval kombel uurisin oma ülikooli lõputöö raames seda teemat – ja juba aastal 1999. Nimelt, et kas paberväljaanded kaovad ära. Praeguseks on kogu elu kolinud veebikeskkonda. See on see maailm, kus liiguvad ja orienteeruvad minu lapsed– paremini, kui ma ise. Ettevaatavalt peaksime kindlasti mõtlema rohkem kultuuritarbijate noorema põlvkonna peale, et hoida neid kultuurieluga kursis just selliste kanalite kaudu, mis on neile kättesaadavad ja esmased.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht