Ärategijad

Kaarel Tarand

Tegelikult kavandatakse just ja ainult seda, mille kavandamist kõige vintskemalt eitatakse. See reegel paistab Eesti avalikus poliitikategemises aina kindlamini kehtivat. „Pole mõtet külvata loomeinimeste sekka segadust ja hirmu,” ütleb kultuuriminister, ise teise käega seda segadust hoolega külvates. Kui see on Reformierakonna teha, siis läheb kultuurkapitali tulupool põhjalikule ümbertegemisele, ning, nagu majandusteesides ähvardatud, „koheselt”. Aga kuhu jäi „kindlustunnet sisaldava  lahenduse” väljapakkumine? Mida ei pakuta, seda ilmselt polegi. Mille poolest on valitsuserakonna läbirääkimiste ignoreerimine parem Tallinna linnavõimu rahva arvamusega arvestamise teesklemisest? Ega ei olegi, see ju sama mündi teine pool.

 

 Alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seadus:

§ 29. Aktsiisi laekumine

(1) Aktsiis laekub riigieelarvesse.

(2) Riigieelarvesse laekunud alkoholi- ja tubakaaktsiisist kantakse 3,5 protsenti üle Eesti Kultuurkapitalile, sealhulgas 0,5 protsenti Eesti Kultuurkapitali koosseisu kuuluvale kehakultuuri ja spordi sihtkapitalile. Riigieelarvesse kalendrikuu jooksul laekunud aktsiisist tehakse ülekanne Eesti Kultuurkapitalile aktsiisi laekumise kuule järgneva kuu 20. kuupäevaks.

 

 Kultuuriministri avaldus kultuurkapitali rahastamisest 
 12. XI 2008 
 
 
Ei ole mõistlik lammutada Eesti Kultuurkapitali rahastamise süsteemi enne kui pole kultuuriavalikkusele välja pakkuda kindlustunnet sisendavat lahendust, mis tagaks kultuurkapitali stabiilse rahastamise. /—/

Võib arutleda kultuurkapitali tuluallika eetilisuse üle, kuid kuni pole paremat alternatiivi, mis tagaks kultuurivaldkonnas kindlustunde, kultuurkapitalile püsiva ja poliitilistest otsustest sõltumatu rahastuse, pole mõtet kangutada praegu toimivat süsteemi ja läbi selle külvata loomeinimeste sekka segadust ja hirmu tuleviku pärast.

 

7 sammu uue majanduskasvuni

Reformierakonna teesid Eesti majanduse arengu tagamiseks 19. XI 2008
*eelarve tasakaalu kriteeriumi täitmiseks algatada koheselt seadusemuudatused eelarve paindlikkuse suurendamiseks, mh siduda konkreetsetest kuluartiklitest lahti kütuseaktsiis, alkoholi- ja tubakaaktsiis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht