Avalik loeng

Sirp

Vjatšeslav Morozov 23. novembril kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli aulas professor Vjatšeslav Morozovi inauguratsiooniloeng teemal „Alluv-vastanduv impeerium: kuidas aitab postkolonialismiteooria mõista Vene välispoliitikat?”. Loeng on inglise keeles. Professor Morozov valiti 2011. aasta jaanuaris Tartu Ülikooli Euroopa Liidu – Venemaa uuringute professoriks. Alates aprillist juhib ta ka TÜ Euroopa Liidu – Venemaa uuringute keskuse nõukogu tööd. Professor Morozovi uurimisvaldkond on poststrukturalistlik ja postkolonialistlik poliitiline teooria ning Vene rahvuslik identiteet ja välispoliitika, iseäranis Venemaa suhetes Euroopa Liiduga. Tema viimase raamatu „Россия и другие. Идентичность и границы политического сообщества” („Venemaa ja teised: identiteet ja poliitilise ühenduse piirid”) avaldas 2009. a Moskvas NLO kirjastus. Professor Morozov on lõpetanud 1994. a Peterburi Riikliku Ülikooli ajalooteaduskonna, kaitsnud magistrikraadi 1996. a Limericki Ülikoolis ning teaduste kandidaadi kraadi 1997. a Peterburi Riiklikus Ülikoolis.

Postkolonialismiteooria on loodud raamistikuna kolonialismi ja imperialismi pärandi kriitiliseks analüüsiks suhetes lääne ja nn kolmanda maailma vahel. Nõukogudejärgsetes uuringutes on nimetatud perspektiivi rakendamine suhteliselt uudne, ent viljakas ja üha populaarsem lähenemisviis. Sellest lähtuvalt vaadelduna on Venemaa asend rahvusvahelisel areenil mõnevõrra paradoksaalne: olenevalt vaatepunktist võib Venemaad käsitada nii impeeriumi kui ka lääne hegemoonia subalternse ehk sellele ühtaegu nii alluva kui ka vastanduva üksusena. Niisugune ebamäärane kaheti olek toodab Venemaal rahvusliku identiteedi ja välispoliitika määratlemisel palju pingeid. Ühest küljest on Venemaa valitseva maailmakorra üks häälekamaid kriitikuid, kes ei väsi lääne interventsionismi maha tegemast. Teisest küljest soovib Venemaa end endiselt näidata maailma suurjõuna, nõudes endale „erilisi volitusi” ja muid imperialistliku keskuse atribuute. Pärast nimetatud pingete üksikasjalikumat lahkamist analüüsitakse loengu lõpus nende mõju Vene välispoliitika kujunemisele.

Ahto Kangur

25. novembril kell 14 peab Eesti Maaülikoolis (Kreutzwaldi 5-1B27) metsakorralduse dotsendi ametikohale kandideerimise avaliku loengu Ahto Kangur. Loengu teemaks on „Venia legendi. Metsadünaamika kirjeldamine: metsanduslike püsikatsealade andmete kasutamine”.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht