Eesti Humanitaarinstituut 20

Marek Tamm

                                                                                                        Rein Raud rebaste ristimisel 1990. aastate keskel.   1988. aastal sündis Eestis palju asju. Kõike enam ei mäletagi. Sel aastal sündis ka taotlus pakkuda riiklikust süsteemist sõltumatut kõrgharidust: detsembris registreeriti Rein Raua ja hulga mõttekaaslaste algatusel Eesti Kirjanike Liidu juurde kooperatiiv Eesti Humanitaarinstituut, mis oli tõenäoliselt esimene eraülikool kogu toonases Nõukogude Liidus. Eesmärgiks oli välja  arendada avatud intellektuaalne ruum, kus soositakse vaba mõtlemist ja pakutakse interdistsiplinaarset humanitaarharidust.

 

Kakskümmend aastat hiljem on EHI üks Tallinna ülikooli seitsmeteistkümnest instituudist. Vahepealsel ajal on tehtud läbi mitmeid teisenemisi, vahetatud on juhte ja asukohti, õppejõude ja õppekavu, ent vaimsus, mis põimib loomingulise inspiratsiooni teadusliku põhjalikkusega,  pole EHI-t siiani maha jätnud. EHI on endiselt üliinimeste elukool, nagu teavitas kunagine reklaamklipp.

Kuigi sünnipäeval on kombeks heita pilk seljataha, siis püüab EHI seda kasutada ettekäändena, et vaadata tulevikku. Nimelt algab 13. detsembril kell 10.30 Tallinna ülikoolis (Uus-Sadama 5, ruum 225) kõigile huvilistele avatud EHI konverents „Kultuuri keeled”. Humanitaarja  sotsiaalteadused on elanud viimastel aastatel „kultuurilise pöörde” tähe all. Need, kes uurisid varem kirjandust, uurivad nüüd kirjanduskultuuri, need, kes varem pühendusid teadusajaloole, huvituvad nüüd teaduskultuurist jne. Kultuur on aga nähtus, mille iga distsipliin konstrueerib endale ise, kultuuri pole võimalik käega katsuda ega silmaga mõõta; kultuur sünnib uurija pilgu all.  Konverentsil võetaksegi vaagida, kuidas distsipliiniti kultuurist räägitakse, kuidas nad konstrueerivad endale kultuuri kui uurimisobjekti. Esinejate seas on Lorenzo Cañás Bottos, Otto Jastrow, Hasso Krull, Mikko Lagerspetz, Rein Raud, Helen Sooväli, Marek Tamm, Tõnu Viik jt. EHI sünnipäeva finaal on aga 14. detsembril Viru keskuse Rahva Raamatus „Raamatute öö”, kus kella kaheksast keskööni püütakse ammendavalt kasutada kõiki võimalusi, mida võivad pakkuda raamatud.

Lähem teave ürituste kohta vt www.ehi.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht