Eesti muusika päevad

?o Krigul

3. – 10. aprillini

Muusika on kingitus. Eesti riik sai 90 aastat vanaks ja on tegemas ohtralt kingitusi lähematele naabritele ja sõpradele kaugemalgi. Eesti muusika päevadel kingivad eesti heliloojad ja interpreedid oma muusika ja mängu eesti kuulajatele. Tore – on inimesi, kelle põhitöö seisnebki teistele mängimises ja nende mängu kaasatõmbamises.

Kingitusi tehakse kõige sagedamini ikka lastele. Väikese inimese töö on teadagi mäng, aga mängul on mitmeid eesmärke ja võimalusi. Ampluaa on lai. võib mängida lolli ning teisalt jällegi oma mänguga kedagi võluda. Või mängida elu ja surma peale. Puhta lustiva mängu kõrval loodab suur inimene metoodilise mängu toel lastele elu kohta eelteadmisi jagada ja teda tulevikuks endale sobivas suunas mõjutada – näiteks talle juba õrnas eas uut eesti muusikat mängides.

Vahel üritatakse mänguks nimetamise läbi meeldivamaks muuta ka mõnda suhteliselt keerulist ja tüütut tegevust – asendage näiteks „pilliharjutamine” sõnaga „pillimäng”!

Nendel päevadel mängitakse. Põhiliselt eesti muusikat. Märksõnadeks ongi „mäng” ja „mängijad”. Oleme festivalimöllu tõmmanud palju noori inimesi, kelle mälestused lapseea mängudest ei ole veel päriselt tuhmunud. Noortele pühendatud „Mammutikese kontserdil” teeb debüüdi Tallinna muusikakeskkooli uue muusika ansambel, alustades oma kava sümboolselt Schönbergiga. Tavatult suur on noorte heliloojate „väljapanek”, lausa kahe kontserdiga on programmis esindatud Georg Otsa nimeline muusikakool.

Mängivad ka „suured”: Kaumann kaubamajas, Reinvere kirikus, Kangro kinos, Grünberg kultuuritehases, Kozlova kontserdisaalis jne (vt täpsemad mänguajad helilooja.ee). Mõned heliloojad on oma igapäevased mänguasjad hüljanud ja laenanud teiste omi – nagu seda teeb Alo Põldmäe, kes on lustida võtnud fotoaparaadiga.

Mängitakse põhiliselt ikka pillidel: sümfooniliselt ja kammerlikult, suurtes saalides ja väikestes tubades, väga vaikselt ja tohutu kõlajõuga – õrnast sopranist löökpillide taustal mahuka meeskoorikõlani lõppmänguväljakul Estonia kontserdisaalis.

Nagu fortissimo’sse lõppevast teosest jääb saali uitama pikem järelkõla, nii lõpeb ka festivalimäng järelmänguga Metodisti kirikus. Sellel kontserdil kõlav muusika on ühtlasi Eesti Vabariigi muusikaline kingitus, mis enne Tallinna kontserti jõuab kolme kontserdi näol kohale soome sõpradele. Ja ikkagi – kingitus on mäng.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht