Elagu vaimsete varblaste vabariik!

Tarmo Teder

 

28. VII – 13. VIII on Moostes taas koos multikultuurne seltskond, taas peetakse sümpoosioni “PostsovkhoZ”, seekord kuuendat korda ja deviisi all “Inimloomaaed”. Kokku on tulnud 37 mitmete valdkondade kunstnikku Hispaaniast, Kanadast, Ameerika Ühendriikidest, Suurbritanniast, Valgevenest, Lätist, Jaapanist, Eestist, Saksamaalt, Sloveeniast, Austriast ja Soomest. 5. ja 6. VIII on pühendatud eksperimentaalmuusikale, 5. VIII “heliveskis” saab kuulata Phil Niblocki, Soome punkbändi Kukkiva Poliisi jt. 12. ja 13. VIII esitletakse kõiki “Inimloomaaias” valminud projekte, toimub intensiivne tegevus- ja muidu kunsti programm. Vt www.moks.ee. Fantomas

 

Eestis kehtib juba üle kolme aasta loomakaitseseadus, mis ei luba igasugust tegu, mis põhjustab looma hukkumise, vigastamise või tekitab talle valu ja vaimseid kannatusi. Kui kodutu hulkur Kadriorus salaja varblase toidumajakesest omale nälja peletamiseks pekki või seemneid võtab, siis on ta sellega põhjustanud varblasele vaimseid kannatusi ja tänavasanitar peab maksma oma pekihimu eest 18 000 krooni trahvi, mis aga mitte otse varblase tasku ei laeku.

Millalgi just siis, kui Eestis kehtestati loomakaitseseadus, hakkas Moostes tegutsema ettevõte Postsovkhoz, et kunstnikud saaksid tõstatada avatud foorumi korras sotsiaalseid, majanduslikke ja kultuurilisi küsimusi.

Inimõigustega on lood keerulisemad, neid õigusi on juba kaua deklareeritud, nende eest võideldud, aga Vahemere ääres või Aafrikas otsast langenud lapsepäid loetakse senini. Tõik, et ka laps on inimene, on selge ka loomale, aga paraku mitte alati inimesele. Iga endast lugupidav pealinna koer kannab nüüd kiipi ning sellest, et loomakaitseseadus üldiselt vett peab, on lõpuks aru hakanud saama ka kunstnikud. Ja selleks, et nende kui kunstnike inimõigusi, kunstilist ja muud eneseväljendusvabadust ei ahistataks, on nüüd väga soodus suveaeg kehastuda loomaks. Sõbralikuks, dünaamiliseks ja kreatiivseks inimloomaaiaks, kes püstitab esteetilisi, filosoofilisi ja ka religioosseid küsimusi.

Kuigi kõik see maapealne elu tundub tihti üks suur ja kirev kannatus, siis ikkagi paistab selles üleüldises hädaorus vähemalt ilus ja õilis, et loomad oma moraalses eendumuses ja inimesed nende sabas sörkides, aga loodetavasti ka vastastikku üksteise kannatusi leevendada püüavad. Loomade tapjad, piinajad, sabalõikajad, kõrvakärpijad, kohitsejad, uputajad, mahalaskjad jms värdsed tiritakse nüüd päevavalgele, hukkamõistu ja karistuse alla nagu vaesed loomad ennemuiste, siis, kui nende kaitseseadus Eestis veel vett ei pidanud.

Riigikogu kehtestab väärikatele loomadele eripensioni ja Haigekassa rahaga kerkib Nõmmele ultramoodne loomade füsio-psühhoteraapia pansionaat, kuhu palgatakse stažeerima USA parimad tõpravaimutohtrid. Miskis piiblis öeldule, et “sa ei pea endale tõbrast mitte liiga lähedale laskma”, antakse tegelik, lauseloogiline sisu ja see loosung tõstetakse üleüldiseks auasjaks. Eesti lõpetab inimeste tarbeks igasuguse vorsti ja lihatoodete tegemise ning keelustab vastava impordi. Moodi läheb lemmikloomadega restoranis käimine, liha loomade toidulauale raiutakse loomavaenulike jäänukinimeste ihust, lõpetatakse igasugune laipade matmine ja tuhastamine, kalmistud küntakse kartulipõldudeks, mitte nii kvaliteetsed ja vintskemad laibad viiakse koeravorstivab-riku asemel metsa rebastele ja kährikkoertele.

Armu ja rahu hakkavad maitsma ka kalad, harrastuspüüdjad riputatakse maakonniti raekodade ette häbiposti, kalurid sunnitakse mere pealt maale rukki- ja hiirekasvatajateks, kvaliteetsem teravili kallatakse sajandeid ahistatud rottidele.

Populaarseks muutub sääsenuumamine, inimesed lähevad soojal suveööl karjade kaupa alasti sohu, aheldavad end jändrike mändide külge ja pigistavad lõuad kuni päikesetõusuni kokku.

Lõpuks pääseb maailmas löögile ka Eesti logo, milleks on aastaringselt presidendi kaelas magav rahvuslik madu rästik. Eesti saab maailmas omamoodi kuulsaks kui vaimsete varblaste vabariik. Aastal 2011 võidab presidendivalimised juba mustanahaline lammas Maalibu, kes annab oma utele kohe korralduse valitsuskabineti moodustamiseks. Loomulikult tuleb see laiapõhjaline ja liigirohke.

 

 

 

 

.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht